Airbus potwierdza plany produkcyjne A400M na rok 2013

Firma Airbus Military potwierdziła, że w roku 2013 dostarczy 4 maszyny A400M.

W ostatnim czasie samolot znów miał pewne problemy z silnikami, które zakłóciły obecność maszyny na Farnborough.

Problem dotyczył MSN6, pierwszej maszyny zapowiadającej serię produkcyjną. A400M otrzymał Restricted Type Certificate  (RTC) od European Aviation Safety Agency (EASA w kwietniu i rozpoczął testy 300h mające doprowadzić do otrzymania pełnego certyfikatu typu. Po 160h testy musiały zostać wstrzymane z powodu obecności opiłków metalu w oleju jednego z silników.

Badania przeprowadzone przez Europrop International (EPI) wespół z Airbus Military wykazały, że opiłki nie wpływały na możliwości silnika, a brały się one z osłony płytki z przekładni śmigła. EPI opracował już nowy projekt znajdujący się w fazie atestacji.

Konsekwencją tych zajść jest przesunięcie certyfikacji typu i wstępnej gotowości operacyjnej na pierwszy kwartał przyszłego roku. W drugim kwartale ma nastąpić dostawa pierwszej maszyny MSN7 dla Francji. Pomimo opóźnień utrzymany został plan dostawy 4 samolotów na rok 2013. Opóźnienia dla samolotów MSN8 dla Francji i MSN9 dla Turcji i MSN 10 dla Francji mają być niewielkie. W roku 2014 produkcja ma już iść zgodnie z planem.

Źródło: Airbus Military

Zdjęcie: Airbus Military