Stalker UAS

Stalker UAS to maszyna już sprawdzona w warunkach operacyjnych.

Aparat zapewnia długotrwałe przekazywanie wysokiej jakości obrazów w różnych warunkach. Głowica obserwacyjna jest stabilizowana, może się wychylać, a obraz może być przybliżany i oddalany. System IR pozwala funkcjonować również w nocy czy też w warunkach słabego oświetlenia. Dodatkowo na pokładzie aparatu użytkowana jest technologia image tracker. Kolejną zaletą maszyny jest niewielki przedział z którego można zrzucić dowolny ładunek mieszczący się w aparacie. System odpowiednio lokalizuje zdjęcia dzięki czemu dokładnie wiemy który fragment ziemi został sfotografowany.

Całość jest niezwykle lekka i może być przenoszona przez żołnierzy bez konieczności posiadania systemów transportowych. Obrazy są rejestrowane w wysokiej rozdzielczości, a aparat po osiągnięciu pułapu powyżej 400 stóp nie jest już słyszalny. Silnik elektryczny pozwala na ponad 2 godziny operowania. Ładunek użyteczny przenoszony przez aparat to 3 funty. Pułap to maksymalnie 15000 stóp, a osiągana prędkość wynosi do 50mph. Start może odbywać się z ręki, a masa całkowita systemy to 17,5 funta przy rozpiętości 10 stóp. Do operowania potrzeba jednego lub 2 żołnierzy.

Lockheed opracował również wersję o przedłużonym czasie operowania wykorzystującą Solid Oxide Fuel Cell (SOFC) działający na propan co przekłada się na ponad 8 godzin operowania. Ładunek użyteczny to 2 funty. Aparat porusza się nieco wolniej, gdyż osiąga 45mph. Do jego startu używane jest bungee. Maksymalna masa startowa wynosi 22 funty przy rozpiętość 12 stóp. Podobnie jak podstawowa wersja do obsługi Stalker eXtended Endurance (Stalker XE) potrzeba 1 lub 2 żołnierzy.

Źródło: Lockheed Martin

Zdjęcie: Lockheed Martin

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii