Skylark I-LE

Skylark I-LE to sprawdzona bojowo platforma rozpoznania z powietrza.

Do tej pory firma Elbit sprzedała swoje urządzenie 20 odbiorcom międzynarodowym. W USA aparaty tego typu są wykorzystywane na szczeblu batalionu.

Maszyna przeznaczona jest do dostarczania materiałów ISR o wysokiej rozdzielczości i w czasie rzeczywistym. Skylark I-LE posiada sporą autonomię oraz może poruszać się w trybie fly-by-camera co przekłada się na intuicyjne wykonywanie misji przy minimum niezbędnego treningu.

System pozwala na przenoszenie go przez żołnierzy lub przy pomocy pojazdów, a jego użycie nie wymaga statycznego punktu i może odbywać się w ruchu co przekłada się na wsparcie przemieszczającej się kolumny wojsk własnych będącej przez cały czas pod nadzorem z powietrza.

Poza zastosowaniami wojskowymi aparat może być również wykorzystywany przez służby wewnętrzne oraz firmy komercyjne.

Cały system przenoszony jes przez 2 operatorów. Elektryczny napęd powoduje, że gdy maszyn znajduje się na pułapie 100m silnik nie jest już słyszalny. Stabilizowana głowica optoelektroniczna pozwala na dostarczanie wysokiej jakości obrazów w dzień jak i w nocy.

Za lądowanie odpowiedzialny jest system składający się z poduszki powietrznej. Przekłada się to na brak konieczności posiadania jakichkolwiek systemów odzyskiwania, a aparat może opaść w ściśle wymoszczonym miejscu. Cyfrowe łącze i certyfikacja w Europie są dodatkowymi zaletami maszyny.

Podstawowe dane:
Masa startowa: 7-7,5kg
Masa ładunku użytecznego: 1,2kg
Długotrwałość lotu: 3h
Pułap operacyjny: 15000 stóp
Zasięg: 20/40km
Rozpiętość: 3m

Źródło: Elbit Systems

Zdjęcia: Elbit Systems

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii