AN/ALQ-220 OASIS – ORGANIC AIRBORNE AND SURFACE INFLUENCE SWEEP

AN/ALQ-220 OASIS to holowany system, który ma być użytkowany w połączeniu z innymi rozwiązaniami przeciwminowymi. Rozwiązanie ma zapewnić bezpieczne przejście dla własnej floty w kluczowych dla działania U.S. Navy floty. Głównym zadaniem systemu jest imitowanie akustycznego i magnetycznego sygnału odpowiedniego dla okrętu i dzięki temu inicjowanie min zagrażających własnej flocie.

OASIS ma kształt torpedy i jest zasilany poprzez Power Distribution Unit (PDU) znajdujący się na pokładzie śmigłowca MH-60S.

Urządzenie jest połączone ze śmigłowce przy pomocy kabla, który służy jednocześnie do jego zasilania. Właśnie dzięki zasilaniu możliwe jest uzyskanie odpowiednio silnego pola magnetycznego. Do tego wykorzystywana jest jedna elektroda znajdująca się w przedniej części OASIS oraz druga znajdująca się na wysuwanym przewodzie z tylnej części.

Sygnał akustyczny jest wytwarzany poprzez przepływ wody przez dwa urządzenia kawitacyjne w tylnej części.

Detonacja min następuje w bezpiecznej odległości dla śmigłowca, a fakt niwelowania różnych ich rodzajów jest dodatkowym atutem.

OASIS może być stosowany na różnych głębokościach i ma stanowić uzupełnienie dla innych systemów poszukiwawczych, które mogły ominąć miny w wyniku trudnych warunków.

Podstawowe dane:
Średnica: 16cali
Długość: 11,5 stopy
Masa: mniej niż 930 funtów
Zasilanie: poprzez kabel

Źródło: U.S. Navy/ITT Exelis

Zdjęcie: ITT Exelis

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii