Ruszyła produkcja A320neo

Firma Airbus w swoim komunikacie prasowym poinformowała, że rozpoczęły się pierwsze prace nad samolotem A320neo.

Informacja prasowa firmy:

W Tuluzie odbyło się pierwsze „skrawanie metalu” na potrzeby Airbusa A320neo. Rozpoczęcie obróbki mechanicznej pierwszego elementu pylonu silnika w wyspecjalizowanej fabryce pylonów i gondoli Airbusa „Saint-Eloi” w Tuluzie stanowi symboliczny początek produkcji liniowca.

Pylon to konstrukcja mocująca silnik do skrzydła. Nowy pylon do A320neo ma wiele cech wspólnych z elementem stosowanym obecnie w A320, zawiera przy tym więcej tytanu oraz szereg zaawansowanych architektonicznie elementów opracowanych do modelu A380. Ponadto w nowym komponencie zastosowano zaawansowy tylny profil, zaprojektowany specjalnie pod kątem zużywających mniej paliwa silników NEO.

Zakład Airbusa Saint-Eloi specjalizuje się w projektowaniu, produkcji, montażu, oprzyrządowaniu oraz testach pylonów silnikowych oraz projektowaniu i produkcji tytanowych elementów gondoli do wszystkich samolotów z rodziny Airbus. Zakład jest wyposażony w zgodną z metodologią lean najnowszą ruchomą linię produkcyjną i zaliczany jest do czołowych europejskich ośrodków obróbki mechanicznej metali twardych, w tym tytanu.

A320neo wejdzie do eksploatacji w 2015 r. Model ten wyposażony jest w nowe, wydajniesze silniki oraz duże zakończenia skrzydeł tzw. „sharklety”, co pozwoli zaoszczędzić aż do 15 procent paliwa. Portfel zamówień na samoloty z rodziny A320neo przekracza 1400 sztuk od rozpoczęcia sprzedaży w 2010 r. i tym samym model jest to najlepiej sprzedająca się rodzina samolotów w lotnictwie komercyjnym.

Źródło: Airbus

Zdjęcia: Airbus