Linie lotnicze Transaero zamówiły 4 samoloty A380

Samoloty A380 zdobywają coraz większy kawałek lotniczego rynku.

Do grona użytkowników największych samolotów pasażerskich na świecie dołączył przewoźnik Transaero. Poniżej oficjalny komunikat prasowy firmy Airbus:

Linie lotnicze Transaero Airlines, drugie co do wielkości linie lotnicze Rosji, sfinalizowały umowę zakupu 4 samolotów A380. Umowa została podpisana podczas Międzynarodowego Forum Ekonomicznego w Petersburgu. Kontrakt jest wynikiem porozumienia podpisanego w październiku 2011. Zakup będzie finansowany przez VEB Leasing.

Transaero jest pierwszym klientem Airbusa, kupującym samoloty A380 w Rosji, na terenie WNP i we Wschodniej Europie. Rosyjski przewoźnik planuje eksploatować samoloty A380 do obsługi rejsów dalekodystansowych w ramach gęstej sieci  połączeń z Moskwy. Kabiny zamówionych A380 będą miały konfigurację trzyklasową i pomieszczą na pokładzie około 700 pasażerów. Wkrótce Transaero podejmie decyzję co do wyboru typu silnika.

“Nasze linie, kładące nacisk na innowacyjność, będą pierwszymi w Rosji, których flota wzbogaci się o największy samolot pasażerski świata. Jestem przekonana, że eksploatacja A380 będzie stymulowała rozwój transporu lotniczego w Rosji, a w szczególności infrastrukturę naziemną. Ponadto nasi pasażerowie  spotkają się z  nową jakością podróży lotniczych, którą reprezentuje model A380 wyróżniający się przestronną i wygodną podczas dalekich podróży kabiną”, powiedziała Olga Pleshakova, prezes linii Transaero.

Linie lotnicze Transaero Airlines rozpoczęły działalność w 1991 r. i obecnie obsługują ponad 130 połączeń na świecie.

Od wejścia do eksploatacji w 2007 r. eko-wydajny A380 okazał się modelem przełomowym w lotnictwie pasażerskim, zabierając na pokład więcej pasażerów i obsługując dalekie trasy po niższych kosztach (dotychczas z podróży tym samolotem skorzystało ponad 23 miliony pasażerów).  Przestronna i wyjątkowo cicha kabina samolotu oraz komfort podróży sprawiły, że model ten cieszy się ogromną popularnością wśród pasażerów. To z kolei przekłada się na wyższe niż przeciętne zapełnienie miejsc na rejsach obsługiwanych przez ten model oraz na większe przychody z rejsów, dzięki czemu zapewnia operatorom przewagę konkurencyjną. Przy liczbie ponad 100 rejsów dziennie A380 to już znajomy widok na lotniskach świata. Flota A380 przewozi milion pasażerów miesięcznie  a start lub lądowanie tego samolotu odbywa się co osiem minut.

Wraz z zamówieniem Transaero, cakowity portfel zamówień A380 wynosi 257 samolotów od 20 klientów na wiecie. Dotychczas Airbus dostarczył 77 samolotów A380 ośmiu klientom.

Źródło: Airbus

Grafika: Airbus