Dobre wyniki na Alasce podczas Distant Frontier

Poniżej zamieszczamy relację porucznika pilota Łukasza Gradzińskiego:

Nasi piloci uczestniczący w treningu przygotowawczym „Distant Frontier” wykonali pierwsze w historii polskiego programu F-16 loty w Mixed Fighter Force Operation – mieszanej formacji myśliwskiej.

MFFO nad Alaską składały się z dwóch ugrupowań, w połowie z polskich F-16, w połowie z niemieckich EF-2000. Formacjami liczącymi po osiem maszyn w dwóch wylotach, porannym i popołudniowym, dowodzili piloci niemieccy z 74 Skrzydła Myśliwskiego.

4 czerwca MFFO „Niebieskich” starła się w misji DCA (Defensive Counter Air) z „Czerwonymi” – czterema amerykańskimi F-16 udającymi SU-30MKI w konfiguracji szturmowej oraz dwoma polskimi F-16D odgrywającymi Su-22. W popołudniowej misji, w której uczestniczyłem, zestrzeliliśmy 13 „Czerwonych” nie tracąc ani jednego własnego samolotu (pojedynki były powtarzane). Nic dziwnego, że wróciliśmy do bazy Eielson bardzo zadowoleni. Podejrzewamy, czy MFFO z 4 czerwca 2012 roku zapiszą się w historii naszego lotnictwa jako pierwsze sojusznicze ugrupowania samolotów bojowych polskich i niemieckich!

Źródło: sp.mil.pl/porucznik pilot Łukasz Gradziński

Zdjęcie: sp.mil.pl