Orbiter 3 STUAS

Orbiter 3 STUAS (Small Tactical Unmanned Aerial System) to niewielkie i kompaktowe rozwiązanie przewidziane do wykonywania misji dozoru na rzecz wojska i służb cywilnych.

Całość została skonstruowana tak, by móc być używana w warunkach polowych. Do startu używana jest katapulta, a lądowanie odbywa się przy pomocy spadochronu oraz specjalnej poduszki powietrznej nadmuchiwanej pod aparatem. Maszyna może wykonywać misje ISTAR, włącznie ze wskazywaniem celów. Dzięki zaawansowanej technologii, którą udało się umieścić na stosunkowo małym aparacie może on wykonywać zadania do tej pory przewidziane dla większych maszyn. Za napęd aparatu odpowiada bezszczotkowy silnik elektryczny charakteryzujący się wysoką trwałością, niezawodnością oraz cichą pracą co ma szczególne znaczenie podczas misji wywiadowczych/dozoru. Do obsługi aparatów tego typu wymagane jest jedynie krótkie przeszkolenie, a czas potrzebny do wprowadzenia Orbitera 3 to działania jest bardzo krótki. Na pokładzie zintegrowano kamerę do obserwacji dziennej, nocnej oraz wspomniany już wskaźnik laserowy. Pakiet awioniczny obejmuje system GPS i INS. Za komunikację odpowiada łącze pozwalające na loty na dużych dystansach.

Podstawowe dane:
Pułap operacyjny (AGL): 1000-3000 stóp
Zasięg łącza LOS: ponad 100km
Prędkość operowania: 30-70 węzłów
Prędkość maksymalna: 70 węzłów
Pułap maksymalny: 18000 stóp
Ładunek użyteczny: 5,5kg
Długotrwałość lotu: 7h

Źródło: Aeronautics

Zdjęcia: Aeronautics

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii