AN/AWS-2 RAMICS – powietrzny system neutralizowania min

AN/AWS-2 RAMICS Rapid Airborne Mine Clearance System to innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie zwalczania min z powietrza.

Kontrakt na opracowanie systemu podpisano w 2002 roku. Celem systemu są miny znajdujące się na powierzchni lub tuż pod powierzchnią. RAMICS wykorzystuje dane z ALMDS (Airborne Laser Mine Detection System) oraz innych systemów. W dobie ogromnych kosztów budowy uzbrojenia ważną informację jest posiadanie 80 procent części wspólnych z ALMDS co przekłada się na łatwiejsze wsparcie logistyczne oraz niższe koszty użytkowania. Nosicielem systemu RAMICS są maszyny MH-60S, które startują z okrętów własnych. Do niszczenia min używany jest system LIDAR (Laser Imaging Detection and Ranging), który pozwala na uchwycenie znalezionego celu, następnie neutralizowanego przez 30mm działko MK44 Bushmaster II. Działko strzela amunicją MJ 258 Mod I. Są to pociski przeciwpancerne, stabilizowane i smugowe bardzo stabilne podczas lotu do celu oraz po spenetrowaniu wody. Dzięki zjawisku superkawitacji wokół pocisku tworzy się niewielka warstwa powietrza co pozwala na efektywniejsze poruszanie się pocisku pod wodą. Zjawisko zachodzi gdyż czubek pocisku powoduje wyparowanie wody co pozwala na utworzenie się wokół całego pocisku wspomnianej już warstwy gazów. Wysoka celność systemu pozwala na zniszczenie celu niewielką liczbą pocisków.

Źródło: Northrop Grumman

Zdjęcia: Northrop Grumman

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii