MANTIS – UAV oferowany przez firmę Indra

Mantis UAV oferowany jest przez firmę Indra i jego głównym zadaniem mają być misje ISTAR (intelligence, surveillance, target acquisition and reconnaissance).

Bezzałogowiec o podobnej nazwie opracowywany jest przez BAE Systems i Dassault.

Konstrukcja oferowana przez Indrę to niewielki aparat o modułowej budowie przeznaczony do wykonywania zwiadu na krótkich dystansach. Całość może być łatwo transportowana. System może wykonywać automatyczny start i lądowanie (ATOL). Lądowanie odbywa się dzięki wykonaniu tzw. deep stall, kiedy to aparat w wyniku głębokiego przeciągnięcia przy małej prędkości spada niemal pionowo. Do wykonywania precyzyjnych lotów aparat wyposażono w system INS/GPS. Zasięg LOS (Line-of-sight) to ponad 10km, a długotrwałość lotu to ponad 1h. Mantis przekazuje kolorowe obrazy lub obrazy IR do naziemnej stacji kontroli GCS (Ground Control Station). Zainstalowane kamery są nieruchome, co przekłada się na większa niezawodność i mniejsza masę. Poza tym aparat wyposażony jest w system podświetlania laserowego oraz Blue Force Tracking (system lokalizujący jednostki własne i obce). Całość transportowana jest przez dwóch żołnierzy w lekkich i wodoodpornych plecakach, a gotowość do operowania osiągana jest po 5-10 minutach.

Podstawowe dane:
Długość: 1,32m
Rozpiętość: 2m
Zasięg operacyjny: 10km (LOS)
Długotrwałość lotu: 60-75min
Prędkość: 30-100km/h
Prędkość podczas obserwacji: 55km/h

Źródło: Indra

Zdjęcia: Indra

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii