Jam-Air system DIRCM

Jam-Air to system DIRCM (Directional IR Counter-Measure) przeznaczony do użytkowania na lekkich samolotach i śmigłowcach.

System składa się z kierowanej w dwóch płaszczyznach głowicy, silnej lampy łukowej oraz jednostki sterowania. Jednostka elektryczna o wysokiej mocy jest odłączana od lampy i może być umiejscawiana w różnych lokalizacjach co zapewnia elastyczny montaż na nosicielu systemu. System doskonale zabezpiecza samolot/śmigłowiec przeciw pociskom MANPADS ( Man Portable Air Defense Systems). Może być również używany jako zabezpieczenie przeciwko pociskom przeciwpancernym zagrażającym czołgom. System jest aktywowany i nakierowywany na zbliżający się pocisk dzięki Missile Approach Warning System. Po ustawieniu się w odpowiedniej pozycji transmitowana jest wiązka zakłócająca w kierunku zbliżającego się zagrożenia. Wzór zakłócania otrzymany przez system wyszukiwania zagrożeń jest następnie transmitowany jako fałszywe położenie śmigłowca co powoduje skierowanie pocisku w inne miejsce. Całość działa w pełni autonomicznie wykluczając ingerencję ze strony załogi i tym samym nie obciążając dodatkowo pilotów. Otwarta architektura umożliwia ładowanie dodatkowych źródeł zagrożeń. System posiada zasięg zakłócania do 5km. Masa całkowita urządzenia to 27kg, a zapotrzebowanie na zasilanie to 28VDC, 115V 400Hz.

Źródło: Rafael

Zdjęcie: Rafael

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii