FASTCOM – Forward Airborne Secure Transmission and Communication

System FASTCOM (Forward Airborne Secure Transmission and Communication) to kompleksowe rozwiązanie zapewniające komunikację w wymiarze taktycznym.

System można porównać do sieci komórkowej  w miniaturze. Tradycyjne sieci komórkowe bazują na naziemnych nadajnikach, które ograniczają mobilność i stanowią łatwy cel, a dodatkowo występują na ograniczonym obszarze i nie ma nad nimi kontroli więc ich wykorzystanie na potrzeby wojska jest utrudnione i ograniczone. FASTCOM pozwala dostarczyć mobilną sieć komórkową, która będzie bezpiecznym i tanim rozwiązaniem. System jest interoperacyjny z już istniejącymi i niejako wpina się w kanały sieci komórkowych przez co możliwe jest wykorzystanie już istniejących rozwiązań takich jak smartfony. FASTCOM tworzy jakby bezpieczną bańkę komórkową w ramach które może dochodzić do wymiany danych. Działanie systemu opiera się na aparacie bezzałogowym wyposażonym w zasobnik PicoCell. System zapewnia również dostęp do takich rozwiązań jak T-REx Tactical Remote Explotation Termnal. Użytkownik moze zostać dodany lub usunięty z sieci komórkowej w razie potrzeby. W momencie znalezienie się w sieci użytkownicy mogą komunikować się ze sobą lub wykorzystywać aplikacje zainstalowane w smartfonach, które są wyposażone w pakiet Overwatch SoldiersEyes. Największą zaletę systemu jest możliwość korzystania z rozwiązań komercyjnych, dostępnych od reki i za niższą cenę. USA silnie pracuje nad wersją systemu Android dla wojska co pozwala, na szeroki wprowadzenie telefonów opartych o ten ekosystem i wyposażonych w odpowiednie oprogramowanie dodatkowe za stosunkowo niewielkie pieniądze.

Źródło: AAI

Zdjęcia: AAI

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii