Kategorie
Tematy tygodnia

Rosja bliska sprzedaży Su-35 Chinom

Agencja RIA Novosti powołując się na Kommersanta  donosi, że sprzedaż maszyn Su-35 do Chin jest coraz bliżej finalizacji.

W grę wchodzi dostarczenie 48 samolotów, a szacowana wartość kontraktu to nawet 4 miliardy dolarów. Jedyną kwestią stojąca na przeszkodzie w podpisaniu umowy jest wymaganie przez Rosjan zachowania praw do produkcji Su-35. Moskwa obawia się skopiowania samolotu i sprzedawania go przez Chińczyków krajom trzecim bez uiszczania odpowiedniej opłaty. Praktyka ta jest powszechna w Chinach i trwa już od wielu lat. Większość używanych tam samolotów bazuje na produktach mających swoje korzenie w Rosji. Ostatnio świat obiegły informacje o zakupach maszyn Su-35S przez Rosję. Sporym zainteresowaniem maszyny cieszyły się również na pokazach Singpore Airshow. Próby w locie 3 seryjnego samolotu zaczęły się w styczniu bieżącego roku.

Źródło: RIA Novosti/Kommersant

Zdjęcie: Sukhoi

Autor: dr Krzysztof Kuska

dr Krzysztof Kuska , analityk bezpieczeństwa, specjalista w dziedzinie lotnictwa wojskowego, historyk. Współpracował m.in. z magazynami: "Jane's Defence Weekly", "Defence and Security Alert", „Airforces Monthly”, „Combat Aircraft”, „Lotnictwo Aviation International” , „Lotnictwo", "Polska Zbrojna". Więcej na krzysztofkuska.com.