Kamow Ka-31 / Kamov Ka-31 Helix B

Kamow Ka-31 (Kamov Ka-31, Helix B)  to maszyna przeznaczona do poszukiwania potencjalnych zagrożeń powietrznych.

Śmigłowiec ma za zadanie wykryć cele powietrzne takie jak śmigłowce i samoloty znajdujące się w bardzo dużej odległości od wiropłata i okrętów, za osłonę których odpowiada.  Śmigłowiec może również śledzić jednostki nawodne i automatycznie przekazywać zebrane dane do centrów dowodzenia na lądzie lub znajdujących się na pokładach okrętów. Maszyna Ka-31 sprawdza się zwłaszcza w sytuacjach, gdy własne jednostki morskie znajdują się poza zasięgiem przybrzeżnych stacji radarowych i samolotów dozoru powietrznego.

Ka-31 to modyfikacja śmigłowca Ka-29. Dzięki zaawansowanemu wyposażeniu może wykrywać również nisko lecące cele zarówno nad woda jak i nad lądem. W świecie helikopterów nie ma maszyny o podobnych możliwościach. Konstrukcja śmigłowca pozwala na jego bazowanie na okrętach wojennych również tych, które mogą przyjmować na swój pokład maszyny Ka-27 i Ka-29. Możliwe jest również użytkowanie Ka-31 w wersji lądowej do zabezpieczania własnych wojsk nad lądem.

Podstawowe dane:
Masa startowa: 12500 kg
Prędkość maksymalna: 255 km/h
Zasięg z 3060 l paliwa i 7% zapasem: 550 km
Pułap operacyjny do dozoru radarowego: 1500-3500,
Załoga: 2 ludzi

Źródło: Kamov

Zdjęcia: Kamov

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii