Kamow Ka-27 / Kamov Ka-27 Helix

Kamow Ka-27 (Kamov Ka-27, Helix) to wielozadaniowy śmigłowiec będący podstawą do wielu modyfikacji i modernizacji.

Wersja Ka-27PL stała się podstawowym pokładowym śmigłowcem w rosyjskiej marynarce przeznaczonym do walki z okrętami podwodnymi. Maszyna została zaprojektowana do poszukiwania, śledzenia i atakowania okrętów podwodnych będących w zanurzeniu na niewielkiej głębokości lub płynących w wynurzeniu. Maszyna może operować zarówno w dzień jak i w nocy w normalnych jak i trudnych warunkach pogodowych. Maksymalny promień operowania to 200km od bazy. Śmigłowiec wyposażono w system radarowy Osminog (Octopus – ośmiornica) z zanurzaną stacją hydroakustyczną. Maszyna może przenosić zasobniki z bojami sonarowymi, torpedy, bomby głębinowe i znaczniki. Śmigłowce te zazwyczaj operują w grupach. Maszyny w wersji poszukiwawczo-ofensywnej zajmują się lokalizowaniem przeciwnika, a inne w wersji stricte ofensywnej atakują zlokalizowany cel. Zespół zapewnia ochronę na przestrzeni do 2000 kilometrów kwadratowych.

W wersji Ka-27PS maszyna została przystosowana do wykonywania zadań poszukiwawczo-ratowniczych. Śmigłowce mogą operować w podobnych warunkach jak maszyny PL. W trakcie misji ratowniczych mogą działać samodzielnie lub współpracując z okrętami. W misjach ratowniczych instalowana jest wyciągarka zdolna do podniesienia 300kg. System nawigacyjny pozwala na wykonywanie automatycznego lotu po wyznaczonej trasie, zawisu nad celem oraz automatycznego utrzymywania pozycji dzięki systemowi Osminog. Maszyny Ka-27PL i Ka-27PS są wyposażane w systemy pozwalające na czasowe unoszenie się na powierzchni morza w razie awarii. System składania łopat wirnika głównego pozwala na zminimalizowanie zajmowanego na okręcie miejsca.

Podstawowe dane Ka-27PL/PS:
Max masa startowa i do lądowania: 10700/10900 kg
Maksymalny ładunek: 5000/5000 kg
Prędkość maksymalna: 290/260 km/h
Zasięg podczas lotu na 1500 m, z masą max przy prędkości 220 km/h: 900/800 km
Max. pułap: 5000/500 m
Załoga: 3/1-4

Źródło: Kamov

Zdjęcia: Kamov

Znalazłeś błąd? Masz jakieś ciekawe materiały? Chcesz się podzielić zdjęciami? Napisz do nas! redakcja ( at ) infolotnicze.pl

 Więcej informacji na stronie głównej Milipedii