Kategorie
News Świat

Vigilant Eagle 2011

W dniach od 5 do 9 sierpnia odbyły się wspólne ćwiczenia Ferderacji Rosyjskiej i North American Aerospace Defense Command – Vigilant Eagle.

Amerykańskie maszyny startowały z bazy Elmendorf-Richardson na Alasce. Celem ćwiczenia było wypracowywanie procedur na wypadek porwania samolotów i ich lotów poprzez Morze Beringa. Dzięki temu Rosja, Kanada i USA mogą lepiej przeprowadzać operacje powietrzne związane z współczesnymi zagrożeniami transportu lotniczego. Dzięki wspólnym ćwiczeniom możliwe będzie śledzenie, przechwycenie i towarzyszenie podejrzanej maszynie na przestrzeni wielu krajów. Podczas ćwiczeń amerykańska maszyna miała zostać przejeta przez terrorystów i nie odpowiadać na wezwania. Agencja lotnicza poinformowała NORAD, a później również Siły Powietrzne Rosji, który w trybie alarmowym poderwały samolot AWACS i myśliwce w celu przechwycenia obiektu. Jednym z ważnych elementów ćwiczenia była komunikacja pomiędzy E-3 AWACS, a A-50.

Źródło: af.mil

Autor: dr Krzysztof Kuska

dr Krzysztof Kuska , analityk bezpieczeństwa, specjalista w dziedzinie lotnictwa wojskowego, historyk. Współpracował m.in. z magazynami: "Jane's Defence Weekly", "Defence and Security Alert", „Airforces Monthly”, „Combat Aircraft”, „Lotnictwo Aviation International” , „Lotnictwo", "Polska Zbrojna". Więcej na krzysztofkuska.com.