Kategorie
News Świat

F-35 wejdą do służby przed osiągnięciem IOC?

Serwis defensenews podał, że istnieje możliwość wprowadzenia samolotów F-35 do służby przed formalnym osiągnięciem Initial Operation Capability (IOC).

Informacja bardzo ciekawa zaważywszy na to że takie praktyki nie są częste. Osiągnięcie wstępnej gotowości bojowej było wyznacznikiem dojrzałości samolotu i jego coprawda wstępnej, ale jednak zdolności do służby w pierwszej linii. Marine Corps deklarowało ogłoszenie IOC z przejściowym oprogramowaniem Block 2B, ale USAF i US Navy podejmą ten krok dopiero po wprowadzeniu oprogramowania Block 3. Pojawiły się jednak głosy, że jeśli wersja oprogramowania Block 2B nie będzie stwarzała zagrożeń również pozostali dwa użytkownicy F-35 mogą zdecydować się na wprowadzenie samolotu. Osiągnięcie IOC ma nastąpić o dwa lata później niż pierwotnie zakładano, ale nikt nie podaje konkretnych dat. USAF i US Navy będą jednak dalej naciskać na szybkie wprowadzenie wersji Block 3, choćby tylko po to by wywrzeć presję na producencie.

Zdjęcie: Lockheed Martin
Źródło: defensenews

Autor: dr Krzysztof Kuska

dr Krzysztof Kuska , analityk bezpieczeństwa, specjalista w dziedzinie lotnictwa wojskowego, historyk. Współpracował m.in. z magazynami: "Jane's Defence Weekly", "Defence and Security Alert", „Airforces Monthly”, „Combat Aircraft”, „Lotnictwo Aviation International” , „Lotnictwo", "Polska Zbrojna". Więcej na krzysztofkuska.com.