Kategorie
News Świat

Japonia rozważa zakup bezzałogowych aparatów latających

W związku z napięciami na półwyspie koreańskim Rząd japoński poważnie rozważa możliwość zastosowania bezzałogowych aparatów w celu nadzorowania przestrzeni powietrznej.

Japonia zamierza skorzystać z doświadczenia USA w tej sprawie i przyjrzeć się sposobom wykorzystania aparatów Global Hawk. Od kwietnia japońskie ministerstwo zamierza intensywnie badać możliwość wykorzystania tego typu uzbrojenia i w przypadku pozytywnych wyników wdrożyć aparaty do służby w 2015 roku. Więcej o parametrach GH tutaj. Warto zwrócić uwagę na rozmiary tych aparatów co doskonale widać na załączonym zdjęciu. Nie są to już małe bezzałogowe samoloty napędzane silnikami śmigłowymi. Tzw. Drony urosły, zmieniły napęd i dzięki temu mogą zabierać na pokład coraz bardziej wyspecjalizowaną aparaturę wywiadowczą. Większy udźwig to również możliwość zabierania uzbrojenia co coraz bardziej zbliża nas do wizji wojen z filmów s-f. Tego typu aparaty nie są jednak wolne od wad i na pewno nie są niezniszczalne. Iran donosi o zestrzeleniu 2 bezzałogowych aparatów latajacych. Więcej informacji o tym zdarzeniu na stronach Voice of America.

Źródło: Northrop Grumman
Zdjęcie: Northrop Grumman

Autor: dr Krzysztof Kuska

dr Krzysztof Kuska , analityk bezpieczeństwa, specjalista w dziedzinie lotnictwa wojskowego, historyk. Współpracował m.in. z magazynami: "Jane's Defence Weekly", "Defence and Security Alert", „Airforces Monthly”, „Combat Aircraft”, „Lotnictwo Aviation International” , „Lotnictwo", "Polska Zbrojna". Więcej na krzysztofkuska.com.