Zmarł płk dypl. pil. Roman Rycielski

W dniu 28 sierpnia 2024 roku, w Święto Lotnictwa Polskiego, zmarł w swoim domu, w Goleniowie, płk dypl. pil. Roman Rycielski, zasłużony oficer Lotnictwa Polskiego, były dowódca 2. plm „Kraków” z Goleniowa, były starszy inspektor w Inspekcji Sił Zbrojnych, członek Oddziału Goleniowskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i były prezes Koła nr 25 Związku Byłych Żołnierzy Zawodowych i Oficerów Rezerwy WP.
Ten znakomity pilot i dowódca urodził się 15 maja 1934 roku w miejscowości Góry, pow. Mińsk Mazowiecki. 25 września 1952 roku, po ukończeniu gimnazjum, podjął naukę w Oficerskiej Szkole Lotniczej nr 4 w Dęblinie. W trakcie nauki został przeniesiony do Oficerskiej Szkoły Lotniczej nr 5 w Radomiu. Po otrzymaniu oficerskich szlifów rozpoczął zawodową służbę wojskową w 41. pułku lotnictwa myśliwskiego w Malborku, skąd został przeniesiony do 29. pułku lotnictwa myśliwskiego w Ornecie. Służąc w tym pułku pełnił funkcje: starszego pilota, dowódcy klucza lotniczego, szefa strzelania powietrznego, nawigatora eskadry, zastępcy dowódcy eskadry lotniczej. W 40. pułku lotnictwa myśliwskiego w Świdwinie pełnił obowiązki szefa strzelania powietrznego. Następnym etapem rozwoju jego życia zawodowego była nauka w Akademii Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Warszawie – Rembertowie. Po studiach powrócił do 41. plm na stanowisko zastępcy dowódcy pułku do spraw liniowych. 17 września 1973 roku został dowódcą 2. pułku lotnictwa myśliwskiego „Kraków” w Goleniowie. Funkcję tę pełnił do 22 grudnia 1979 roku, następnie służył w Dowództwie Wojsk Lotniczych w Poznaniu. W styczniu 1980 roku objął stanowisko starszego inspektora Zespołu Bezpieczeństwa Lotów. W końcowym etapie swojego życia zawodowego był starszym inspektorem w Inspekcji Sił Zbrojnych. W czerwcu 1985 roku został przeniesiony w stan spoczynku. Po rozstaniu się z mundurem, pracował w Urzędzie Miasta i Gminy w Goleniowie na stanowisku Inspektora Obrony Cywilnej. Był pilotem wojskowym pierwszej klasy. Jego ogólny nalot wynosił ponad 3000 godzin. Był Ikoną Lotnictwa Polskiego i znakomitym wychowawcą wielu pokoleń lotników polskich. Był profesjonalistą i perfekcjonalistą. Za Swoją ogromną i wszechstronną wiedzę i wielkie doświadczenie był szanowany nie tylko w Goleniowie ale także poza nim. Uczestniczył w ćwiczeniach w kraju i za granicą. Był członkiem Oddziału Goleniowskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP i członkiem Koła nr 25 Związku Żołnierzy WP im. 2. plm „Kraków” w Goleniowie, gdzie w latach 1986-1990 był prezesem tego Koła (ZBŻZiOR WP w 2010 r. zmienił nazwę na Związek Żołnierzy WP). Należał także do PZŁ, gdzie w WKŁ nr 217 „Łoś” w Goleniowie był etycznym myśliwym. Interesował się historią starożytną, głównie Egiptem i Rzymem. Uprawiał łowiectwo, kibicował drużynom piłki nożnej. Mieszkał w Goleniowie z Żoną Haliną. Miał trzy córki (Violettę, Marzenę i Beatę) i dwóch synów (Sławomira i Radosława).
Był odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1981 r.), Złotym Krzyżem Zasługi (1973 r.), Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” i za zasługi położone dla rozwoju Pomorza Zachodniego Odznaką „Gryfa Pomorskiego”.
Ceremonia żałobna, pożegnalna rozpocznie się o godzinie 13.00, 4 września 2024 r. w Kaplicy na Cmentarzu Komunalnym w Goleniowie, przy ul. Przestrzennej 1. Następnie o godzinie 13.30 trumna ze zwłokami zmarłego zostanie odprowadzona do grobu, gdzie zostanie pochowany.
Niech Matka Boska Loretańska ma Go w Swojej opiece. Cześć Jego Pamięci!

Z wyrazami najwyższego szacunku Henryk Czyżyk.