Kolejne dwa Bieliki dla 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego

20 października br. na lotnisku 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie wylądował kolejny samolot szkolenia zaawansowanego M-346 Bielik o numerze bocznym 7710.

Jest to już dziesiąty samolot zakupiony na potrzeby szkolenia przyszłych pilotów samolotów odrzutowych prowadzonego w 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego.

W kolejnych dniach nowy samolot przejdzie proces zdawczo-odbiorczy, podobnie jak Bielik o numerze 7709, który przyleciał do Polski parę dni temu. Docelowo, do końca 2022 roku Polska będzie posiadać 16 samolotów M-346.  

*** W lutym 2014 roku, w postępowaniu przetargowym samolot M-346 Master został wraz z systemem szkolenia lotniczego AJT (Advanced Jet Trainer) wybrana przez Polskę jako najlepsza propozycja dla lotnictwa wojskowego. Zamówionych zostało 8 egzemplarzy samolotu, z opcją zamówienia kolejnych czterech statków powietrznych. Firma Leonardo dostarczyła system szkolenia składający się z symulatorów, komputerowego systemu wspomagania szkolenia oraz pakietu szkoleniowego i logistycznego. W grudniu 2016 roku maszyny zostały oficjalnie przejęte przez Siły Powietrzne i rozpoczęły służbę. W 2018 roku Polska zdecydowała o skorzystaniu z opcji zamównienia kolejnych maszyn, a później o zwiększeniu zamówienia: łącznie 8 kolejnych maszyn M-346.

Źródło / Autor: DGRSZ

Zdjęcie: DGRSZ/4SLSZ