Saab dostarcza pierwszy GlobalEye do ZEA

W dniu 29 kwietnia 2020 r. Saab dostarczył pierwszy egzemplarz samolotu wczesnego ostrzegania i dowodzenia GlobalEye Swing Role SurveillanceSystem do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Zjednoczone Emiraty Arabskie zamówiły trzy samoloty GlobalEye, a umowa wstępna została podpisana pod koniec 2015 r. W listopadzie 2019 r. kraj ogłosił również zamiar uzupełnienia jej o zakup dodatkowych dwóch egzemplarzy.

„Dostawa pierwszego GlobalEye to kamień milowy dla Saaba, ale także ważny krok w dziedzinie rozwijania systemów wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej. Ustanowiliśmy nowy standard na rynku i z dumą mogę powiedzieć, że dostarczyliśmy do Zjednoczonych Emiratów Arabskich najbardziej zaawansowane na świecie rozwiązanie do nadzoru powietrznego”, powiedział Michael Johansson, prezes i dyrektor generalny Saab.

GlobalEye to nowe rozwiązanie wczesnego ostrzegania i kontroli powietrznej od firmy Saab. Zapewnia nadzór lotniczy, morski i naziemny w jednym rozwiązaniu. GlobalEye łączy nowy radar Erieye o rozszerzonym zasięgu i szereg dodatkowych zaawansowanych czujników z ultralekkim samolotem Global 6000 firmy Bombardier.

Źródło / Autor: Saab
Zdjęcie: Saab