Leonardo dostarczy pakiet elektroniki dla samolotów szkoleniowych PC-21 hiszpańskich sił powietrznych

Leonardo pozyskał kontrakt od firmy Pilatus Aircraft Ltd na dostawę systemów komunikacji powietrznej, paneli kontrolnych kokpitu oraz powiązaną elektronikę, która zostanie zainstalowana na pokładzie jednosilnikowych, szkoleniowych samolotów turbośmigłowych PC-21 dostarczanych hiszpańskim siłom powietrznym (Ejército del Aire). Samoloty zostały zamówione przez hiszpańskie Ministerstwo Obrony poprzez Dyrekcję ds. Uzbrojenia i Materiałów (DGAM) i mają zastąpić odrzutowe samoloty szkoleniowe Casa C-101, które były użytkowane przez hiszpańskie siły powietrzne od lat 1980 roku.

Wielopasmowy system komunikacji RT-700/A koncernu Leonardo to kompaktowy i lekki produkt z wojskowym certyfikatem ETSO (European Technical Standard Order). Zapewnia komunikację głosową i transmisję danych w zakresie 30-470 MHz i może bezpiecznie nadawać oraz odbierać dane po podłączeniu do zewnętrznego urządzenia kryptograficznego. W szczególności produkt ten zapewnia komunikację z certyfikatem ETSO w paśmie VHF ATC band (25/8,33kHz).

Umowa jest dalszym umocnieniem wieloletniego partnerstwa Leonardo z firmą Pilatus Aircraft. Szwajcarski producent branży lotniczej już poprzednio wybrał awionikę oraz lampy/panele koncernu Leonardo dla samolotów PC-21 zamawianych przez klientów z takich krajów jak Szwajcaria, Singapur, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Katar, Arabia Saudyjska oraz Australia. Hiszpania to trzecie europejskie siły powietrzne, które zdecydowały się wybrać samolot szkoleniowy nowej generacji PC-21.

Źródło / Autor: Leonardo
Zdjęcie: Leonardo