WSOSP: Uroczysta zmiana Posterunku Honorowego

W niedzielę, 23 kwietnia, w samo południe odbyła się uroczysta zmiana Posterunku Honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem podchorążych pierwszego roku Szkoły Orląt. To już druga taka zmiana w tym roku.

Wartę na Posterunku Honorowym pełnili: szer. pchor. Jan Rzadkiewicz, szer. pchor. Rafał Malinowski, szer. pchor. Borys Kaczmarek oraz szer. pchor. Piotr Skorupski. Oprawę muzyczną zapewnili muzycy z Orkiestry Wojskowej w Dęblinie: trębacz starszy sierżant Jarosław Ryszkowski i werblista młodszy chorąży Mariusz Konopka.

Uroczysta Zmiana Posterunku Honorowego to symboliczne objęcie wiecznej warty żołnierskiej przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie, które odbywa się w każdą niedzielę punktualnie o godz. 12.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Służba wartownicza w najważniejszym miejscu pamięci narodowej i bohaterskiego czynu zbrojnego polskiego żołnierza ma wartość niemierzalną. Bezsprzecznie stanowi dowód wdzięczności poległym w walce o Ojczyznę. Jest pełniona z zachowaniem zasad normujących służbę wartowniczą, ze zmianami posterunku przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jednak szczególny charakter nadawany jest poprzez oprawę ceremonialną jedynie niedzielnej zmianie.

Źródło: WSOSP
Zdjęcie: WSOSP