LUFTHANSA: Innowacyjny system oświetlenia we wnętrzu A350-900

Lufthansa będzie pierwszą linią lotniczą na świecie korzystającą z różnych ustawień systemu oświetlenia na pokładzie A350-900, które zostały zaprojektowane tak, aby odpowiadać biorytmom dnia i nocy. Każdy pasażer, który podróżował przez różne strefy czasowe, zna ten problem – podczas takich rejsów, organizm traci swój naturalny rytm. Dzięki nowemu A350-900 Lufthansy, wreszcie umożliwiono zastosowanie określonego oświetlenia w odpowiednim czasie. Efekty świetlne będą również wykorzystywane aby stworzyć atmosferę restauracyjną podczas wydawania posiłków.

„Samopoczucie naszych pasażerów jest dla nas szczególnie ważne. Dzięki innowacyjnemu systemowi oświetlenia możemy jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby podróżujących,”

– powiedział Dr Reinhold Huber, odpowiedzialny za dalszy rozwój obszaru Doświadczenie Klienta (Customer Experience). Technologia LED na pokładzie A350-900 zapewnia łącznie 24 różne ustawienia. W dalszej kolejności Lufthansa będzie również instalować ten system na pokładach Boeingów 747-800.

Zakres ustawień systemu oświetlenia został opracowany na podstawie badań z obszaru chronobiologii i rozpoznanych skutków dziennych i nocnych biorytmów człowieka. Duża liczba odkryć naukowych stała się podstawą do technologii stworzonej przez profesora Christiana Gunga z Charité oraz doktora Achima Ledera. Ciepłe relaksujące światło jest włączane podczas okresów przeznaczonych do odpoczynku, a chłodniejsze światło stymuluje w fazach aktywniejszych. Lufthansa rozwinęła ten zróżnicowany system oświetlenia we współpracy z projektantami z Kardorff Ingenieure w Berlinie.

„Przy wyborze oświetlenia skupiamy się na potrzebach pasażerów. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć przyjemną atmosferę, która znacząco poprawia nastrój pasażerów podczas podróży,” – wyjaśnił Profesor Volker z Kardorff.

Od 10 lutego pierwszy A350-900 Lufthansy będzie stacjonować w Monachium. Na początku będzie obsługiwać trasy do Delhi i Bostonu. Na pokład może zabrać 293 pasażerów – 48 w Klasie Biznes, 21 w Klasie Ekonomicznej Premium oraz 224 w Klasie Ekonomicznej. A350-900 jest najbardziej innowacyjnym i przyjaznym środowisku samolotem floty dalekiego zasięgu na świecie. Zużywa 25% mniej kerozyny, emituje 25% mniej spalin i jest znacznie cichszy niż inne tego typu maszyny.

Źródło / Autor: Lufthansa
Zdjęcie: Lufthansa