Airbus otwiera konkurs „Enter the SpaceDataHighway”

„SpaceDataHighway” (Kosmiczna Autostrada Danych), działający od 23 listopada system transmitujący ogromne ilości danych niemal w czasie rzeczywistym w przestrzeni kosmicznej z szybkością 1,8 GB/s, oparty na technologii laserowej, to jeden z najbardziej ambitnych i przyszłościowych systemów komunikacyjnych będących obecnie w eksploatacji. By pobudzić dalsze innowacje oraz poszerzyć zakres zastosowań systemu, Airbus ogłosił wezwanie do składania pomysłów w ramach konkursu „Enter the SpaceDataHighway” („Wjedź na Kosmiczną Autostradę Danych”). Konkurs ten otwarty jest dla małych i średnich przedsiębiorstw, nowych firm (start-upów), przedsiębiorców i studentów, którzy chcieliby wziąć udział w tej przygodzie i zgłosić swój pomysł biznesowy na wykorzystanie „SpaceDataHighway”.

Zwycięski projekt otrzyma nagrodę w postaci inwestycji w wysokości 75 tys. euro oraz możliwości skorzystania z wiedzy i wsparcia Airbus Bizlab, innowacyjnego ośrodka Airbusa. Airbus Bizlab to inkubator biznesowy, w którym w ramach sześciomiesięcznego programu uczestniczą przedsiębiorcy i nowe firmy. Towarzyszą im inżynierowie, specjaliści ds. rozwoju biznesu, a nawet coachowie, którzy wspierają w realizacji prototypów i badań rynkowych lub we wprowadzeniu produktu na rynek. Projekt, który zajmie drugie miejsce, otrzyma nagrodę w wysokości 25 tys. euro, z przeznaczeniem na uruchomienie kampanii crowdfundingowej na nowej platformie SpaceStarters, która umożliwia przedsiębiorstwom i nowym firmom z branży kosmicznej pozyskanie funduszy, dzięki którym innowacyjne pomysły będą mogły stać się rzeczywistością biznesową.

SpaceDataHighway to unikatowy system komunikacji kosmicznej wykorzystujący technologię ultraszerokopasmowej komunikacji laserowej na orbicie geostacjonarnej do świadczenia unikatowych, bezpiecznych usług transferu danych niemal w czasie rzeczywistym – dzięki czemu opóźnienie przesyłu danych należeć będzie do przeszłości. System może pomóc w zrewolucjonizowaniu szeregu dziedzin, jak zarządzanie podczas kryzysów humanitarnych, bezpieczeństwo żeglugi morskiej czy ochrona środowiska dzięki uzyskiwaniu obrazów z satelity niemal w czasie rzeczywistym. Satelity Sentinel unijnego programu obserwacji Ziemi Copernicus będą pierwszymi urządzeniami, które skorzystają z tych usług następnej generacji. SpaceDataHighway będzie również w stanie zapewnić łączność z innymi platformami, jak samoloty, bezzałogowe statki powietrzne czy Międzynarodowa Stacja Kosmiczna.

„Ogólnie rzecz biorąc komunikacja kosmiczna to jedyny sposób na ustanowienie komunikacji szerokopasmowej pomiędzy ludźmi a maszynami, niezależnie od tego, czy dana jednostka znajduje się na terenach zurbanizowanych czy odosobnionych, na morzu, w powietrzu, a nawet w kosmosie. SpaceDataHighway jest niczym pierwszy światłowód w kosmosie, ale ma dodatkową zaletę, którą jest mobilność. Tym samym system ten cechuje szeroki wachlarz możliwych zastosowań” – powiedział Hughes Boulnois, szef pionu SpaceDataHighway w Airbus Defence and Space. „Dzięki upowszechnieniu technologii kosmicznych oraz pojawieniu się nowych interesariuszy w tym sektorze, Airbus chce, by w ramach tej inicjatywy nawiązano kontakt z rynkiem użytkowników końcowych i wysłuchano ich potrzeb po to, by móc rozwijać dalej pomysły wspierające ów poszerzony ekosystem kosmiczny”.

Inicjatywa została uruchomiona przy wsparciu Komisji Europejskiej i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Instytucje te realizowały program SpaceDataHighway wraz z Airbusem w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. By wziąć udział w konkursie „Enter the SpaceDataHighway”, należy odwiedzić stronę http://www.edrs-spacedatahighway.com/challenge.

Źródło / Autor: Airbus
Zdjęcie: Airbus