Lotnisko Wrocław: Rekordowy 2016

Wrocławskie lotnisko w 2016 roku obsłużyło 2,42 miliona pasażerów, czyli około 100 tys. więcej (wzrost o 4,3%) niż rok wcześniej. To nowy rekord w historii Portu Lotniczego Wrocław.

– To był znakomity rok, zakończony imponującym finiszem – mówi Dariusz Kuś, prezes Portu Lotniczego Wrocław. – Przewoźnicy wprowadzili w 2016 roku łącznie 10 nowych połączeń, kierunki południowe zyskują status całorocznych, istotne znaczenie ma również bogata oferta na trasie do Warszawy. Stabilnie rozwijają się też sieciowe połączenia międzynarodowe, czyli obsługiwane przez przewoźników tradycyjnych – dodaje.

Z oferty tanich przewoźników na trasach międzynarodowych skorzystało blisko 1,36 miliona pasażerów (wzrost o 8,6% w skali roku). W przypadku aż 13 połączeń niskokosztowych samoloty były wypełnione w ponad 90%. Dotyczy to zarówno kierunków na Wyspy Brytyjskie, jak i południowych (Malaga, Alicante, Teneryfa, Rzym, Barcelona). Dużym zainteresowaniem cieszą się też nowe połączenia – w przypadku Kijowa średnie wypełnienie samolotów sięga 87,5%, a tylko niewiele mniejsze jest na trasach do Madrytu czy Manchesteru.

W 2016 roku z połączeń krajowych skorzystało blisko pół miliona pasażerów, czyli o 9,3% więcej niż przed rokiem. Największy wpływ na to miało zwiększenie liczby lotów do Warszawy. Na popularność tej trasy ma też wpływ przeprowadzka Ryanaira z Modlina na lotnisko Chopina. Podróżnych przybyło na trasach do hubów. Z międzynarodowych połączeń sieciowych, do największych europejskich portów przesiadkowych, skorzystało blisko 343 tys. pasażerów, czyli o 0,5% więcej niż przed rokiem. Najwięcej na trasach do Düsseldorfu (24,7%) oraz do Monachium (9,1%).

Źródło / Autor: Lotnisko Wrocław
Zdjęcie: Lotnisko Wrocła