Zdalnie sterowana wieża kontroli lotów dla lotniska Scandinavian Mountains Airport

Spółka Saab Digital Air Traffic Solutions AB, utworzona niedawno przez Saab –  szwedzką spółkę działającą w sektorze obronności i bezpieczeństwa oraz LFV, przedsiębiorstwo zabezpieczające w Szwecji lotnicze usługi nawigacyjne (Swedish Air Navigation Services), podpisała list intencyjny z portem lotniczym Scandinavian Mountains Airport AB na dostawę zdalnych usług kontroli ruchu lotniczego. Strony zamierzają podpisać umowę w tej sprawie w pierwszym kwartale 2017 r.
Podpisany właśnie list intencyjny oznacza, że Scandinavian Mountains Airport AB będzie pierwszym wybudowanym na świecie portem lotniczym nie posiadającym tradycyjnej wieży kontroli lotów. Lotnisko powstaje w miejscowości Rörbäcksnäs, położonej między szwedzkim Sälen a norweskim Trysil.

„Zyskamy elastyczność zabezpieczania usług kontroli ruchu lotniczego, co pozwoli uwzględnić sezonowe różnice w ruchu lotniczym i przyniesie wymierne korzyści. Jest to zupełnie nowa formuła kontroli ruchu lotniczego, w której świadczenie usług kontroli lotów dostosowane jest do wielkości zapotrzebowania,” stwierdził Brett Weihart, Prezes Zarządu Scandinavian Mountains Airport AB.

Spółki Saab i LFV opracowały koncepcję zdalnych usług kontroli ruchu lotniczego świadczonych przez zdalną wieżę kontroli lotów.  Zbudowany przez nie system jako pierwszy na świecie został zatwierdzony do eksploatacji, gdy z dniem 21 kwietnia 2015 r. kontrola ruchu lotniczego na lotnisku w Örnsköldsvik została przekazana do Centrum Zdalnej Wieży Kontroli Lotów w Sundsvall. Produkowany przez Saab system zdalnej wieży kontroli lotów, Remote Tower, jest jedynym na świecie tego typu systemem dopuszczonym do eksploatacji. 
 

„Niniejszy list intencyjny wskazuje, że w przyszłości porty lotnicze będą korzystały z rozwiązań cyfrowych zamiast tradycyjnych wież kontroli lotów. Dzięki temu port lotniczy będzie mógł wykorzystywać usługi kontroli ruchu lotniczego, wtedy gdy są one potrzebne. To z kolei oznacza, że zachowana zostanie opłacalność ekonomiczna większej liczby portów lotniczych, które przyczynią się do ożywienia rejonów wiejskich,” zauważył Johan Klintberg, Prezes Zarządu Saab Digital Air Traffic Solutions”.