infolotnicze.pl

Z kokpitu w kosmos

38-letni Thomas Pesquet, były pilot Air France jest pierwszym francuskim pilotem linii lotniczych, który wyruszył w międzynarodową misję kosmiczną. Pesquet jest jednocześnie najmłodszym europejskim astronautą, który został zakwalifikowany do międzynarodowego projektu kosmicznego. Swoje doświadczenie zdobywał m.in. w liniach Air France jako pilot, a następnie jako pierwszy oficer, za sterami Airbusów A320.
Misję o nazwie „Proxima” rozpoczął 17 listopada b.r w towarzystwie rosyjskiego kosmonauty Olega Novitskiego oraz Amerykanki – Peggy Whitson – doktora biochemii i astronautki z NASA. Misja wyruszyła w czwartek (17 listopada) na pokładzie rosyjskiego statku kosmicznego „Sojuz MS-03” z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie, aby zadokować w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w najbliższą sobotę (26 listopada) . Pojazdy kosmiczne typu „Sojuz” o rozmiarach zbliżonych do samochodu osobowego już od blisko 50 lat odbywają loty załogowe w kosmos. W czasie lotu w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej załoga okrąży Ziemię 34 razy.
Astronauci będą przebywać w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) do maja 2017, aby prowadzić szereg naukowo-badawczych prac i eksperymentów, których celem jest przygotowanie do załogowych lotów na Marsa, planowanych przez USA na lata 2025-2030.
Thomas Pesquet swoją drogę w przemyśle kosmicznym rozpoczął jako inżynier w 2001 roku, pracował m.in. dla Europejskiej i Francuskiej Agencji Lotniczej, organizacjach rządowych odpowiedzialnych za rozwój badań kosmicznych i innych placówkach w tej branży. Odbył liczne szkolenia w Europie, Rosji i USA. Prywatnie będąc zapalonym pilotem sportowym, Pesquet rozpoczął program szkoleniowy w Air France w 2004 roku, aby zostać pilotem komercyjnym i podjąć pracę dla linii jako pilot, a następnie w 2006 roku jako pierwszy oficer, za sterami Airbusów A320.

„Mam niezwykłe szczęście i honor być pierwszym pilotem komercyjnych linii lotniczych, który został przeszkolony i zakwalifikowany jako astronauta do lotów kosmicznych. Ogromną część swojego zawodowego doświadczenia zawdzięczam Air France, gdzie wraz z innymi członkami załogi mogliśmy zdobywać potrzebne mi teraz umiejętności techniczne, wytrzymałość, profesjonalizm i odwagę. Będę dumnie reprezentował Air France na pokładzie stacji badawczej ISS, na wysokości 400 kilometrów nad ziemią, wykonując moje obowiązki z tą samą precyzją co w kokpitach samolotów Air France, które w przeszłości pilotowałem.” – powiedział Thomas Pesquet.


O misji Proxima

Misja “Proxima” wyznacza kluczowy moment dla europejskiej społeczności naukowej. Thomas Pesquet będzie miał swój wkład w 62 eksperymenty koordynowane przez Europejską Agencję Kosmiczną ESA i Francuską Agencję Kosmiczną CNES. Eksperymenty te mają na celu wykorzystanie nowych technologii w środowisku stacji kosmicznej, jak też wzbogacenie wiedzy naukowców na temat funkcjonowania ludzkiego organizmu – ciała, psychiki i biologii – w warunkach kosmicznych. Misja „Proxima” wzięła swoją nazwę od gwiazdy znajdującej się najbliżej naszego słońca, a nadawanie misjom kosmicznym nazw pochodzących od gwiazd lub konstelacji jest, jak się okazuje, francuską tradycją w tej dziedzinie.

Źródło / Autor: Air France

Zdjęcie: Air France


Opublikowano

w

przez

Tagi: