Airbus Defence and Space zapewni łączność satelitarną zespołowi akrobatycznemu Red Arrows brytyjskiego RAF-u

Airbus Defence and Space zapewni zespołowi akrobatycznemu Red Arrows Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii łączność satelitarną podczas ponad 20 pokazów lotniczych w regionie Azji i Pacyfiku oraz na Bliskim Wschodzie.

12 samolotów Hawk T1, które stacjonują na lotnisku RAF w Scampton, w październiku oraz listopadzie 2016 r. odbędzie tournée w regionie Azji i Pacyfiku oraz na Bliskim Wschodzie.

Konstelacja Skynet zapewni niezawodną komunikację głosową oraz transmisję danych podczas całego tournée, przede wszystkim za pośrednictwem niedawno przemieszczonego satelity Skynet 5A oraz naziemnej stacji w Adelaide w Australii, która jest zarządzana przez Airbus Defence and Space i została otwarta w maju 2016 r. we współpracy ze SpeedCast.

Airbus Defence and Space poinformował we wrześniu 2015 r. o pomyślnym przesunięciu satelity Skynet 5A o 67 000 km z pozycji 6°E na 95°E. Relokację przeprowadzono w celu rozszerzenia zasięgu konstelacji Skynet na obszar od 115°W do 163°E, obejmujący region Oceanu Indyjskiego i Zachodniego Pacyfiku. Sieć Skynet oferuje teraz globalną łączność wojskową w pasmach X i UHF, rozszerzając zasięg podstawowych usług komunikacyjnych brytyjskiej armii i zwiększając możliwości sił koalicyjnych w regionie.

Airbus Defence and Space jest właścicielem i operatorem konstelacji ośmiu działających w paśmie X satelitów Skynet oraz sieci naziemnej, która zapewnia łączność poza linią wzroku (Beyond Line of Sight, BLOS) na potrzeby brytyjskiego ministerstwa obrony. Kontrakt pozwala też innym krajom NATO i rządom sojuszniczym, takim jak członkowie sojuszu „pięciorga oczu” (oprócz Wielkiej Brytanii są to Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia i Kanada) używać sieci Skynet do uzupełniania istniejących usług.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space
Zdjęcie: RAF