KLM: 60 lat w Polsce

24 października 1956 roku – 60 lat temu, w pochmurny, październikowy dzień na warszawskim lotnisku Okęcie wylądował śmigłowy samolot typu Douglas DC-4 o egzotycznym imieniu „Paramaribo”, przewożąc sześciu pasażerów, w tym honorowego gościa – burmistrza Amsterdamu oraz płyty z muzyką Chopina. Był to pierwszy lot Królewskich Holenderskich Linii Lotniczych KLM, który zainaugurował regularne, bezpośrednie loty między Warszawą i Amsterdamem. Dziś KLM świętuje swój ważny jubileusz! Już od sześćdziesięciu lat łączy Polskę z Holandią i całym światem, a maszyny w charakterystycznym niebieskim malowaniu są stałym i dobrze rozpoznawalnym elementem warszawskiego portu im. Chopina.
Świat się zmienił. Polska, warszawskie lotnisko, linie lotnicze i całe światowe lotnictwo – wszystko wygląda dziś zupełnie inaczej. W okrągły polski jubileusz, na trzy lata przed setnymi urodzinami „zacnej damy” – KLM, sięgamy do przepastnych archiwów tej najstarszej linii lotniczej na świecie, która nadal działa pod swoją oryginalną nazwą…

Z okazji 60. rocznicy lotów między Warszawą i Amsterdamem na pasażerów odbywających loty w pamiętnym dniu 24 października czekają niespodzianki na lotnisku, a na profilu linii na Facebooku KLM Polska fani znajdą bogatą kolekcję zdjęć i filmów z dawnych czasów. Fani archiwalnych materiałów o awiacji powinni koniecznie zajrzeć na blog KLM – nigdzie indziej nie ma tylu ciekawostek z długich losów firmy i od dawna niepublikowanych zdjęć.
Aktualnie KLM oferuje 3 loty dziennie między Warszawą i Amsterdamem samolotem Boeing B737-800 ze 186 miejscami na pokładzie. Dodatkowo od maja 2015 linia lata regularnie z Krakowa oferując 2 połączenia dziennie do Amsterdamu, a stamtąd 145 miast na całym świecie i tysiące powodów, aby spełniać marzenia o lataniu.

Źródło / Autor: KLM

Zdjęcie: KLM