UPS nawiązuje globalną współpracę z Zipline i Gavi

Rwanda-20Drone-20Network-203

Fundacja UPS (NYSE: UPS), poinformowała o nawiązaniu współpracy z kalifornijską firmą Zipline działającą w branży robotyki oraz Gavi, the Vaccine Alliance. Współpraca ta ma na celu zbadanie możliwości stosowania dronów w procesie dostarczania ratujących życie lekarstw, szczepionek i krwi na całym świecie.
Środki lecznicze zbyt często psują się lub nie docierają na czas do potrzebujących. Partnerstwo publiczno-prywatne pozwala połączyć globalne doświadczenie UPS w dziedzinie logistyki, łańcuchów chłodniczych i branży medycznej z siecią dronów Zipline oraz rozległym doświadczeniem Gavi w dziedzinie ratowania i ochrony życia. Firmy i organizacja nabyły tę wiedzę w krajach rozwijających się oraz w najbardziej odległych miejscach świata.

Aby wspomóc realizację inicjatywy na jej pierwszym etapie, Fundacja UPS przeznaczyła na ten cel dotację w wysokości 800 tysięcy dolarów.

„Partnerstwa publiczno-prywatne stanowią klucz do rozwiązania wielu problemów naszego świata” — powiedział Eduardo Martinez, prezes Fundacji UPS i dyrektor ds. różnorodności i integracji w UPS. „Dzięki nim każdy partner może wnieść swój wkład w postaci unikalnej wiedzy i doświadczenia. UPS od zawsze poszukuje nowatorskich sposobów na poprawę logistyki działań humanitarnych, dzięki którym jest w stanie przyczynić się do ratowania życia ludzi. Jesteśmy dumni z partnerstwa z Gavi i Zipline, dzięki któremu możemy rozszerzyć metody wykorzystania rozwiązań rwandyjskiego rządu na skalę globalną”.

Jeszcze w tym roku rząd Rwandy rozpocznie użytkowanie dronów Zipline, zdolnych zrealizować maksymalnie 150 dostaw krwi dziennie do 21 placówek położonych w zachodniej części kraju, w których przeprowadza się transfuzje. Według danych WHO((Dane statystyczne zacytowane w przemówieniu dr Margaret Chan, dyrektora generalnego Światowej Organizacji Zdrowia, z dnia 1.03.2016 r.)) Afryka ma największy na świecie odsetek śmierci kobiet w wyniku krwotoku poporodowego, co sprawia, że zwiększenie dostępu kobiet na całym kontynencie do transfuzji ma dziś krytyczne znaczenie.

„Współpraca z UPS i Zipline to dla nas niesamowita możliwość zbadania nowego obszaru dostaw produktów medycznych” — podkreśla dr Seth Berkley, dyrektor generalny Gavi, the Vaccine Alliance. „To zupełnie nowy sposób na dostarczanie szczepionek do oddalonych społeczności, dlatego tak bardzo zależy nam na sprawdzeniu, czy bezzałogowe samoloty będą w stanie szybko i bezpiecznie przenosić szczepionki przeznaczone dla dzieci żyjących w najbardziej niedostępnych miejscach”.

Mimo, że krajowa sieć dronów tworzona na terytorium Rwandy wykorzystywana jest w głównej mierze w transporcie krwi, planowane jest rozszerzenie tej inicjatywy o szczepionki, środki stosowane w leczeniu HIV/AIDS, malarii, gruźlicy i innych chorób. Szacuje się, że w ciągu najbliższych trzech lat program prowadzony na terenie Rwandy pozwoli ocalić tysiące istnień. Może także posłużyć jako doskonały model do wykorzystania w innych krajach.

„Każdego roku brak możliwości dostarczenia ratujących życie leków do najbardziej potrzebujących osób stanowi przyczynę milionów zgonów, którym możemy zapobiec. Prace prowadzone w ramach naszej współpracy pozwolą raz na zawsze rozwiązać ten problem” — mówi Keller Rinaudo, dyrektor generalny Zipline. „Dzięki wiedzy i wizji UPS, Gavi oraz Zipline drony pozwolą nam uratować tysiące osób – w sposób, który dotychczas pozostawał poza naszym zasięgiem”.

Źródło / Autor: UPS
Zdjęcie: UPS