4. SLSz: Centrum symulatorowe dla AJT

dsc_0098

Na lotnisku wojskowym w Dęblinie trwa rozbudowa nowoczesnego centrum symulatorowego. Inwestycja związana jest z przygotowaniem 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego do wdrożenia systemu szkolenia zaawansowanego AJT.
W ramach prowadzonej inwestycji zostaną przebudowane i rozbudowane istniejące pomieszczenia centrum symulatorowego na potrzeby symulatora śmigłowca SW-4 Puszczyk oraz symulatora samolotu szkolenia zaawansowanego M-346. Ostatecznie budynek zajmował będzie powierzchnię 1383 m kw. Wyłoniony w drodze przetargu wykonawca zadba o wybudowanie drogi dojazdowej i chodników, a także przyłączy sieci infrastruktury technicznej i komunalnej. Zakończenie rozbudowy centrum symulatorowego zostało zaplanowane na pierwszy kwartał 2017 r.

Oprócz symulatora śmigłowca SW-4 zgodnie z umową na zakup systemu szkolenia zaawansowanego AJT na wyposażenie centrum symulatorowego trafi kompleksowy symulator lotu FMS, symulator pilotażowy zadań oraz komputerowy system wspomagania szkolenia.

Wartość inwestycji opiewa na kilkanaście milionów złotych. W imieniu resortu obrony inwestycją zarządza 12. Terenowy Oddział Lotniskowy w Warszawie.

W 2015 roku w istniejącej części budynku centrum symulatorowego zainstalowano pierwszy wykorzystywany do szkolenia symulator samolotu M-28B/PT Bryza w wersjach Glass Cockpit i analogowej.

Na symulatorach będą się szkolić piloci z 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, podchorążowie WSOSP oraz piloci z innych jednostek Sił Powietrznych.

Źródło: 4. SLSz
Autor: mjr Grzegorz Grabarczuk/4. SLSz
Zdjęcie: mjr Grzegorz Grabarczuk/4. SLSz