DGRSZ: Szkoleniowe ABC pilotów F-16

znak-tygrysiej-eskadry

Dzień bez szkolenia to dla pilota dzień stracony. Właśnie dlatego każdego dnia piloci F-16 doskonalą swoje umiejętności w powietrzu, a gdy warunki pogodowe nie spełniają minimum szkolą się teoretycznie, planują misje lotnicze lub prowadzą trening w symulatorze.
Codziennie w bazach lotniczych 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego (2SLT) prowadzone jest szkolenie lotnicze, które pozwala naszym pilotom doskonalić swoje umiejętności w różnych warunkach. Rozróżniamy dwa typy szkolenia. Pierwszym z nich jest szkolenie podstawowe podczas którego piloci prowadzą symulowane walki 1:1, 2:1, przechwycenia i bombardowania celów naziemnych. Kolejnym etapem są szkolenia zaawansowane, które obejmują działania z tłem taktycznym, obronę wskazanego punktu rubieży, linii przełamania, działania ofensywne, wparcie innych rodzajów
Sił Zbrojnych oraz samodzielne poszukiwanie i zwalczanie celów naziemnych.

Kadra eskadr lotniczych jest zaangażowana w szkolenia prowadzone dla innych jednostek wojskowych podczas których uczestnicy zapoznawani są z taktyką działań sił powietrznych, specyfiką działania oraz danymi taktycznymi wielozadaniowego statku powietrznego F-16. Ponadto prowadzone są szkolenia dla nawigatorów odpowiedzialnych za naprowadzenia, których efektem jest wymiana doświadczeń i precyzowanie współdziałania.

Piloci i personel techniczny F-16 to precyzyjny organizm, którego funkcjonowanie weryfikowane jest również w trakcie międzynarodowych ćwiczeń. Obecnie nasze statki powietrzne biorą udział
w ćwiczeniu pk. Frisian Flag w Holandii. W maju nasz Jastrzębie polecą na coroczne spotkanie „Tygrysich Eskadr” Tiger Meet w Hiszpanii, gdzie nasi piloci cieszą się mianem najlepszych pilotów na świecie. Krajowe ćwiczenia Sirocco-16, Raróg-16 czy Anakonda-16 to tylko niewielki wycinek działalności w której uczestniczyć będą F-16 z naszych baz lotniczych.

Źródło: DGRSZ
Autort: porucznik Grzegorz JASIANEK

Zdjęcie: via DGRSZ