42. BLSz: Podchorążowie wracają na lotniska

dsc_0108

W 42 Bazie lotnictwa Szkolnego w Radomiu studenci wojskowi Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych oficjalnie rozpoczęli praktyki lotnicze. W ramach szkolenia każdy z podchorążych spędzi w powietrzu około 90 godzin.
W oficjalnej inauguracji praktyk, która miała miejsce 14 kwietnia br., oprócz podchorążych uczestniczyli dowódca 42 Bazy Lotnictwa Szkolnego płk pil. Adam Ziółkowski oraz instruktorzy-piloci wraz z pozostałym personelem bazy. W tym sezonie w radomskiej bazie będzie się szkolić 13 podchorążych. Do wykonywania lotów będą wykorzystywać samoloty szkolno – treningowe PZL-130 TC-II ORLIK. Łącznie za sterami Orlików spędzą około 1170 godzin.

Na tegoroczne praktyki lotnicze do 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego trafi w sumie 70 podchorążych WSOSP. Większość z nich praktyki lotnicze odbędzie w Dęblinie, latając samolotami TS-11 Iskra oraz śmigłowcami SW-4 i Mi-2. Młodzi adepci lotnictwa na lotniskach 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego będą przebywać do końca października. Nalot zaplanowany na ten rok dla podchorążych wynosi ponad 5 tys. godzin.

Zakłada się, iż do ukończenia „Szkoły Orląt” każdy podchorąży powinien wylatać około 350 godzin, z czego 200 godzin to nalot na wojskowych statkach powietrznych w 4 SLSz. Taki nalot pozwoli przyszłym lotnikom ubiegać się o 3 klasę pilota wojskowego. Absolwenci „Szkoły Orląt” po pomyślnym zakończeniu całego procesu szkolenia zasilają lotnictwo bojowe, transportowe oraz śmigłowcowe.

Źródło: 42. BLSz
Autor: mjr Grzegorz Grabarczuk
Zdjęcie: 42 BLSz