Airbus Defence and Space z kontraktem na półprzewodnikowy rejestrator na potrzeby misji NASA-ISRO SAR (NISAR)

Airbus Defence and Space

Airbus Defence and Space, druga największa firma kosmiczna na świecie, dostarczy rejestrator półprzewodnikowy najnowszej generacji na potrzeby misji NASA-ISRO Synthetic Aperture Radar (NISAR), która ma rozpocząć się w 2020 r. Kontrakt został niedawno podpisany między Airbus Defence and Space a należącym do NASA Jet Propulsion Laboratory w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych.

Wyprodukowany przez Airbus Defence and Space, bazujący na pamięci flash rejestrator półprzewodnikowy (Solid-State Recorder, SSR) pomyślnie przeszedł wszystkie testy NASA kwalifikujące go do pracy w przestrzeni kosmicznej. Ponadto SSR działa od ponad 40 miesięcy na orbicie na pokładzie SPOT 6 (2012), pierwszego komercyjnego satelity, w którym wykorzystano tę technologię. Produkty pamięciowe Airbus Defence and Space bazujące na technologii flash znalazły się również na pokładzie satelitów SPOT 7 (2014) oraz Sentinel-2 (ESA, 2015).

W porównaniu z poprzednią generacją opartą na pamięci SDRAM, rozwiązanie bazujące na pamięci flash oferuje wydajność większą o 60 proc., a jednocześnie jest 2,5-krotnie lżejsze, 5 razy mniejsze i zużywa 3,5-krotnie mniej energii. Technologia flash, powszechnie używana w produkowanych masowo urządzeniach elektronicznych, dowiodła, że spełnia bardzo rygorystyczne standardy jakości narzucane przez misje kosmiczne.

Rejestratory półprzewodnikowe Airbus Defence and Space oferują pamięć masową o wysokiej pojemności z szybką transmisją danych i opcjonalną obsługą protokołu

CCSDS File Delivery Protocol (CFDP). Firma opracowuje bardzo szybkie rejestratory półprzewodnikowe nowej generacji na potrzeby nadzoru, obserwacji Ziemi oraz badań naukowych.

Wykorzystując zaawansowane obrazowanie radarowe, NISAR będzie obserwować i mierzyć niektóre z najbardziej skomplikowanych procesów zachodzących na Ziemi, m.in. zakłócenia w ekosystemach, topnienie pokrywy lodowej, a także zjawiska naturalne, takie jak trzęsienia ziemi, tsunami, wybuchy wulkanów i osunięcia ziemi. Misja jest wspólnym przedsięwzięciem NASA oraz Indyjskiej Organizacji Badań Kosmicznych (Indian Space Research Organisation, ISRO).

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space
Zdjęcie: Airbus Defence and Space