BLMW ćwiczy z okrętami 3. Flotylli

07

Rozpoznanie obszarów morskich, wskazywanie celów, poszukiwanie okrętu podwodnego oraz prowadzenie operacji SAR to zadania załóg samolotów i śmigłowców w rozpoczynającym się dzisiaj połączonym ćwiczeniu sił 3. Flotylli Okrętów i Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej (BLMW).

W szkoleniu, które potrwa do najbliższego piątku, przewidziano również współpracę z żołnierzami wojsk specjalnych a także samolotami Su-22 z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie.

Pierwszym zadaniem zrealizowanym dzisiaj przez załogę śmigłowca SH-2G z 43. Bazy Lotnictwa Morskiego było rozpoznanie wyznaczonego akwenu w celu obrony jednostki pływającej przed zagrożeniami asymetrycznymi z morza. W kolejnych dniach manewrów zaplanowano zadania dla samolotów patrolowych Bryza oraz śmigłowców zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego. Załogi Bryz będą prowadziły obserwację obszarów morskich znajdujących się poza zasięgiem środków rozpoznania okrętów, określały charakter działań jednostek nawodnych a także wskazywały cele ataku, zarówno załodze okrętu rakietowego ORP Grom jak i samolotom szturmowym Su-22. Ich dodatkowe zadania to pozorowanie zagrożeń asymetrycznych z powietrza a także, wspólny z załogą śmigłowca W-3RM, udział w operacji poszukiwawczo-ratowniczej na morzu. Dla Anakondy zaplanowano również przeprowadzenie ewakuacji medycznej marynarza z pokładu okrętu ratowniczego ORP Lech. Kolejnym elementem ćwiczenia z udziałem lotnictwa morskiego będzie przeprowadzenie symulowanej operacji osłony jednostek nawodnych przed działaniami okrętu podwodnego. W trakcie tego epizodu załogi śmigłowców Mi-14PŁ z Darłowskiej Grupy Lotniczej współpracować będą z korwetą ORP Kaszub.

Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w polskich siłach zbrojnych formacją wyspecjalizowaną w prowadzeniu operacji lotniczych nad obszarami morskimi. Jej zadaniem jest wsparcie operacji morskiej z powietrza, głownie w zakresie rozpoznania, zwalczania okrętów podwodnych czy prowadzenia akcji poszukiwawczo-ratowniczych. W strukturze brygady funkcjonują: 43. Baza Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz 44. Baza Lotnictwa Morskiego w Siemirowicach i Darłowie. Na wyposażeniu baz znajduje się obecnie 40 statków powietrznych w tym samoloty Bryza w wersji patrolowo–rozpoznawczej, monitoringu ekologicznego i transportowej, śmigłowce Mi-14 w wersji zwalczania okrętów podwodnych i ratowniczej, śmigłowce pokładowe SH-2G, śmigłowce ratownicze W-3 oraz śmigłowce Mi-2.

Źródło: BLMW
Autor: kmdr ppor. Czesław Cichy
Zdjęcie: kmdr ppor. Czesław Cichy