Kategorie
Lotnictwo cywilne

Lotnisko Katowice: Rozkład lato 2016

01_blog_letnia_siatka_2016

96 kierunków regularnych i czarterowych do 24 państw na czterech kontynentach w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej to siatka połączeń Katowice Airport w rozkładzie wiosna/lato 2016, który zaczął obowiązywać od niedzieli 27 marca.

Rok 2015 był dla nas rekordowy. W ruchu całkowitym port obsłużył 3,07 mln podróżnych, po raz pierwszy w historii przekraczając granicę 3 mln pasażerów w skali roku. Jednocześnie potwierdziliśmy naszą dominującą pozycję w segmencie obsługi połączeń wakacyjnych wśród polskich portów regionalnych, obsługując 1,06 mln osób. Wszystko wskazuje na to, że w 2016 roku zeszłoroczne wyniki zostaną pobite, a to dzięki rozwojowi siatki połączeń.

Ruch regularny

W ruchu rozkładowym z Katowice Airport w sezonie lato 2016 będzie można polecieć na 36 trasach do 16 państw. W siatce połączeń znajdą się 3 nowości. Wizz Air, największy przewoźnik bazowy w Katowice Airport, uruchomi połączenie do Liverpoolu (pierwszy rejs 29 marca br., loty we wtorki, czwartki i soboty) oraz do Alghero na Sardynii (rejsy w każdą sobotę od 18 czerwca do 17 września br.). Z kolei Ryanair, największy przewoźnik lotniczy w Europie, od 2 maja do 24 października br., w każdy poniedziałek, będzie latał z pyrzowickiego lotniska na grecką wyspę Korfu.

Lista kierunków regularnych Katowice Airport w rozkładzie lato 2016 prezentuje się następująco:

Wielka Brytanii (8): Belfast, Birmingham, Bristol, Doncaster-Sheffield, Glasgow, Liverpoolu i na dwa londyńskie lotniska Stansted oraz Luton,
Niemcy (5): Dortmund, Dusseldorf, Frankfurt, Frankfurt-Hahn, Kolonia-Bonn,
Włochy (5): Alghero, Bolonia, Mediolan-Bergamo, Rzym-Ciampino, Neapol,
Norwegia (3): Bergen, Oslo-Torp, Stavanger,
Holandia (2): Eindhoven i Maastricht-Aachen,
Szwecja (2): Malme, Sztokholm-Skavsta,
Grecja (2): Chania i Korfu,
Bułgaria (1): Burgas,
Cypr (1): Larnaka,
Francja (1): Paryż-Beauvais,
Gruzji (1): Kutaisi,
Hiszpania (1): Barcelona,
Irlandia (1): Dublin,
Izraela (1): Tel-Awiw,
Polska (1): Warszawa,
Ukraina (1): Kijów.
Ruch czarterowy

W ramach siatki połączeń czarterowych będzie można dotrzeć z naszego lotniska do 60 miejsc położonych w 17 państwach, na 4 kontynentach w Europie, Afryce, Azji i Ameryce Północnej. W siatce połączeń znajdą się cztery nowości: hiszpańska Almeria i wyspa Minorka, grecka wyspa Evia oraz Punta Cana na Dominikanie. Ta ostatnia będzie pierwszym, bezpośrednim, dalekodystansowym kierunkiem czarterowym obsługiwanym z polskiego portu regionalnego. Inauguracyjny rejs szerokokadłubowego, 285-miejscowego Boeinga 767-300 holenderskiej linii lotniczej TUIFly z Katowice Airport na Karaiby zaplanowano na 7 lipca br.

Lista miejsc do których można dotrzeć na wakacje w rozkładzie lato 2016, korzystając z siatki połączeń czarterowych Katowice Airport, prezentuje się następująco:

Grecja (19): Attyka, Chalkidiki Chania, Evia, Heaklion, Itaka, Kefalonia, Korfu, Kos, Lefkada, Limnos, Peloponez, Peloponez Południowy, Riwera Olimpijska, Rodos, Samos, Skiathos, Thassos, Zakynthos.
Hiszpania (12): Costa Blanca, Costa Brava, Costa Dorada, Fuertaventura, Gran Canaria, Ibiza, La Gomera, Lanzarote, Majorka, Malaga, Minorka i Teneryfa.
Turcja (4): Antalya, Bodrum, Dalaman i Izmir,
Włochy (4): Kalabria, Katania, Lamezia Terme i Olbia,
Cypr (3): Pafos, Larnaca i Ercan,
Egipt (3): Hurghady, Marsa Alam i Sharm El Sheikh,
Albania (2): Saranda i Tirana,
Bułgaria (2): Burgas i Warna,
Portugalia (2): Faro i Madera
Tunezja (2): Djerba i Enfidha.
Izrael (1): Tel Awiw,
Czarnogóra (1): Podgorica,
Chorwacja (1): Dubrownik,
Dominikana (1): Punta Cana,
Gruzja (1): Batumi,
Maroko (1): Agadir,
Zjednoczone Emiraty Arabskie (1): Ras al-Chajma.
Znaczna część połączeń czarterowych obsługiwana będzie przez linie lotnicze posiadające bazy w Katowice Airport. Mowa tutaj o polskiej linii Enter Air, która w sezonie bazować będzie sześć Boeingów 737, polskim oddziale litewskiej linii lotniczej Small Planet Airlines z dwoma sztukami Airbusów A320 oraz czeskim Travel Service z dwoma Boeingami 737. Ponadto oprócz TUIFly, które obsługiwać będzie rejsy na Dominikanę, w Pyrzowicach pojawi się nowa grecka linia czarterowa. Ellinair od czerwca do października 2016 r. uruchomi rejsy w formule czarter-mix z Pyrzowic do Salonik (we wtorki) i Heraklionu (w czwartki).

Według naszych prognoz w 2016 roku obsłużymy rekordowe 3,3 mln pasażerów w ruchu całkowitym, w tym około 1,2 mln w ruchu czarterowym, co także będzie najlepszym wynikiem w historii lotniska.

Źródło: Lotnisko Katowice
Autor: Piotr Adamczyk
Zdjęcie: Piotr Adamczyk

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat