Rekordowa siatka połączeń w sezonie letnim na Lotnisku Chopina

Lotnisko Chopina-A-1200

23 nowe połączenia i 108 destynacji w siatce połączeń rozkładowych – tak zapowiada się rozkład lotów Lato 2016 na Lotnisku Chopina. To rekordowy sezon w historii warszawskiego portu.

Tak bogatej siatki połączeń z/do Warszawy jeszcze nigdy nie było. Przewoźnicy oferujący połączenia rozkładowe będą obsługiwać latem bezpośrednie połączenia na co najmniej 108 trasach do 45 krajów na trzech kontynentach. Tak bogata oferta jest zasługą przede wszystkim dwóch największych przewoźników operujących na Lotnisku Chopina: Polskich Linii Lotniczych LOT i Wizzair’a.

LOT uruchomi siedem nowych połączeń: od 29 marca samoloty narodowego przewoźnika zaczną latać do Koszyc (6xtygodniowo) i Połągi (6). 30 marca uruchamiane są połączenia do: Bejrutu (2), Kluż-Napoki (4), Nicei (4). Z końcem kwietnia w siatce połączeń pojawią się: Split (3) i Zadar (1).

W sezonie letnim LOT zwiększa także liczbę rejsów na trasie Warszawa-Kijów: z 12 do 14 tygodniowo, a także na trasie Warszawa-Tel Awiw z 5 do 7 tygodniowo.

Wizzair zapowiada wprowadzenie 11 nowych destynacji do swojej siatki: od 27 marca startują loty do Katanii (1xtygodniowo), 2 kwietnia – Alicante (1), od 13 maja ruszą połączenia do Aberdeen (2xtygodniowo), Bari (2), Bristolu (2) i Reykjaviku (2), od 15 maja – do Porto (2), od 20 maja – do Neapolu (2), zaś od 18 czerwca do Alghero (1). Burgas (3) i Korfu (1).

Przewoźnik planuje również zastąpienie dwóch z sześciu bazujących na Lotnisku Chopina maszyn Airbus A320 ze 180 miejscami na większy model A321 z 230 miejscami. Umożliwi to zwiększenie częstotliwości rejsów i oferowania na trasach, które obecnie cieszą się największą popularnością wśród pasażerów podróżujących z Warszawy: Londyn Luton 26 z 23, Sztokholm Skavsta 7 z 6, Budapeszt 7 z 6, Oslo Torp 7 z 5, Doncaster 4 z 3, Kutaisi 3 z 2, Birmingham 3 z 2, Katania 2 z 1.

Linie Norwegian Air Shuttle od 29 marca ponownie otwierają połączenia do Barcelony i Madrytu (po 3xtygodniowo). Latem w Warszawie pojawią się także samoloty dwóch zupełnie nowych przewoźników: grecka linia Ellinair uruchamia loty do: Heraklionu – od 2 czerwca (1xtygodniowo), a od 7 czerwca – do Salonik (1). 18 czerwca pierwszy lot wykona Air Canada Rouge na trasie Totonto-Warszawa.

Warto wspomnieć również, że od 27 marca zwiększy się oferowanie na trasie Kijów-Warszawa, gdyż linie Ukraine International Airlines dodają na tej trasie pięć rotacji tygodniowo (drugi rejs dziennie w dni powszednie). Od 1 lipca linia Qatar Airways będzie obsługiwać swoje połączenia na trasie Doha-Warszawa szerokokadłubowym samolotem A330 z 240 miejscami, który zastąpi mniejszego A320 (na 144 miejsca).

– Tak duża liczba nowych tras i połączeń daje uzasadnioną nadzieję na kolejny rekordowy wynik Lotniska Chopina. O ile w 2015 r. po raz pierwszy przekraczamy granicę 11 milionów, o tyle w 2016 – o ile nie wydarzy się nic nieprzewidzianego – obsłużymy ponad 12 milionów pasażerów. To stawia Lotnisko Chopina w ścisłej czołówce największych lotnisk w Europie Środkowo-Wschodniej i gwarantuje pasażerom z całego regionu wygodne połączenia z całym światem – komentuje Mariusz Szpikowski, dyrektor Lotniska Chopina.

Łącznie w sezonie Lato 2016 Lotnisko Chopina będzie obsługiwać bezpośrednie połączenia rozkładowe ze 108 destynacjami w 45 krajach na trzech kontynentach. W siatce połączeń jest także co najmniej 50 destynacji obsługiwanych w ruchu czarterowym. Na lotnisku operuje 35 przewoźników oferujących połączenia rozkładowe oraz 18 przewoźników wykonujących pasażerskie loty czarterowe.

Źródło / Autor: Lotnisko Chopina
Zdjęcie: Lotnisko Chopina