33. BLTr: Sportowa rywalizacja Herculesów

11-zawody-avdet-16-6-powidz-aut-kpt-wlodzimierz-baran

Wspólne szkolenie polskich i amerykańskich lotników transportowych w ramach trwającego aktualnie w Powidzu pobytu amerykańskiego pododdziału rotacyjnego Aviation Detachment, tradycyjnie na jeden dzień przybiera postać sportowych zawodów.
Zgodnie z utartym już zwyczajem lotników transportowych w Powidzu, w trakcie wspólnego szkolenia z lotnikami amerykańskimi zaplanowano sportową rywalizację w powietrzu, jako sprawdzian wyszkolenia załóg. Za każdym razem obejmuje ona dwa elementy: zrzuty półtonowego ładunku na celność (na określony punkt na ziemi) i precyzyjne lądowanie (w jak najmniejszej odległości od wyznaczonej w poprzek pasa startowego linii).

Do zawodów wyłoniono trzy najlepsze załogi: dwie z 934 Airlift Wing z Minneapolis i jedną z 33 Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu. Pozostały personel polski i amerykański aktywnie kibicował swoim reprezentantom.

W konkurencji zrzutu ładunku zwyciężyła załoga z 934 AW Minneapolis, drudzy byli lotnicy z Powidza, a miejsce trzecie ponownie zajęła załoga 934 AW. W części polegającej na precyzyjnym lądowaniu triumfowała załoga pod dowództwem mjr. Arkadiusza Golonki z 33 Bazy. Pozostałe miejsca zajęli lotnicy amerykańscy. Szczególnie w tej konkurencji widoczny był wysoki poziom wyszkolenia (a także lotniczego szczęścia) ponieważ załogi lądowały kolejno w odległości 11, 12,5 i 12,8 metra od wyznaczonej linii.

Widowiskowe zmagania Herculesów zakończyły się wręczeniem pamiątkowych nagród i wspólnym zdjęciem szkolącego się personelu i jego dowódców na płycie postojowej samolotów.

Źródło: DGRSZ
Autor: kpt. Włodzimierz Baran
Zdjęcie: kpt. Włodzimierz Baran