Raytheon pokaże nowy, przełomowy radar systemu Patriot na wystawie branżowej Winter Association of the United States Army (AUSA)

rtn_300206

Najnowszy na świecie radar obrony powietrznej jest przygotowywany do prezentacji. Firma Raytheon Company [NYSE: RTN] sfinansowała, opracowała i zbudowała nową, opartą na azotku galu (GaN) antenę główną radaru z aktywnym skanowaniem fazowym (AESA) do sprawdzonego w boju systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. Raytheon pokaże prototypową, pełnowymiarową antenę AESA opartą na GaN na swoim stoisku podczas sympozjum i wystawy Association of the United States Army w Huntsville w Alabamie w dniach 15-17 marca.

„Prezentujemy radar AESA bazujący na GaN na wystawie AUSA, aby obecni i przyszli użytkownicy Patriota, decydenci oraz liderzy opinii mogli przekonać się osobiście, jak Raytheon wyobraża sobie przyszłą obronę przeciwlotniczą i przeciwrakietową niższej warstwy — powiedział Ralph Acaba, wiceprezes ds. zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w dziale zintegrowanych systemów obronnych firmy Raytheon. — To osiągnięcie dowodzi, że Raytheon potrafi szybko opracować, zbudować, przetestować i dostarczyć radar AESA wykorzystujący technologię GaN i zdolny do zwalczania wszystkich zagrożeń”.

Główna antena AESA oparta na GaN jest milowym krokiem na drodze do dokończenia budowy radaru AESA z pełnym 360-stopniowym polem widzenia. W 2015 r. Raytheon zademonstrował możliwość dookólnego wykrywania celów z wykorzystaniem pilotażowej anteny AESA opartej na GaN. Nowa antena główna AESA jest bezpośrednim zamiennikiem obecnej anteny Patriota; ma około 9 stóp (2,7 m) szerokości oraz 13 stóp (4 m) wysokości i jest skierowana na podstawowe zagrożenie.

„Raytheon uważa, że radar AESA bazujący na GaN jest logiczną modernizacją, dzięki której Patriot będzie mógł dotrzymać kroku pojawiającym się zagrożeniom — powiedział Tim Glaeser, wiceprezes ds. rozwoju działalności związanej ze zintegrowaną obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową w dziale zintegrowanych systemów obronnych firmy Raytheon. — System Patriot zaprojektowano pod kątem ciągłej modernizacji, więc oprócz rozwijania technologii AESA opartej na GaN, Raytheon prowadzi i finansuje szereg prac badawczo-rozwojowych, dzięki którym Patriot będzie mógł sprostać ewoluującym zagrożeniom nawet w perspektywie dwudziestu czy trzydziestu lat”.

Oparty na GaN radar AESA firmy Raytheon będzie współdziałał z przyszłymi systemami o architekturze otwartej (takimi jak Integrated Air and Missile Defense Battle Command System). Radar zachowuje kompatybilność wsteczną z obecnym stanowiskiem naprowadzania (Engagement Control Station) systemu Patriot i jest w pełni interoperacyjny z systemami NATO.

Obecny radar systemu Patriot używa anteny z pasywnym skanowaniem elektronicznym. Radar AESA zmienia sposób, w jaki Patriot monitoruje niebo. Zamiast jednego mocnego nadajnika z wieloma soczewkami, nowa macierz wykorzystuje wiele mniejszych, oddzielnie sterowanych nadajników. Takie rozwiązanie sprawia że system jest nie tylko bardziej elastyczny, ponieważ umożliwia regulowanie wiązki na potrzeby wielu różnych misji, ale także bardziej niezawodny: działa nawet wtedy, gdy zawiedzie część nadajników.

Źródło / Autor: Raytheon
Zdjęcie: Raytheon