Kategorie
News Świat

Airbus Defence and Space zapewni obsługę niemieckiego wojskowego systemu satelitarnego przez kolejnych 7 lat

SatcomBW1_

Agencja ds. zakupów uzbrojenia niemieckich sił zbrojnych (BAAINBw) przyznała firmie Airbus Defence and Space kontrakt o wartości 145 mln euro na wieloletnią obsługę systemu bezpiecznej komunikacji satelitarnej SATCOMBw. Airbus Defence and Space zajmuje się obsługą systemu SATCOMBw od 2006 roku. Przedłużona na kolejne siedem i pół roku umowa obejmuje obsługę orbitalną wojskowych satelitów COMSATBw-1 i COMSATBw-2 oraz ich teleportów, czyli naziemnych stacji nadawczo-odbiorczych, a także powiązanych z nimi sieci w Weilheim w Niemczech do 2022 roku.

Wojskowe satelity komunikacyjne COMSATBw-1 i COMSATBw-2 umożliwiają niemieckim siłom zbrojnym (Bundeswehrze) korzystanie z łączności w wojskowych pasmach UHF i X, a także oferują dodatkową przepustowość pasm C i Ku, dzięki czemu zasięg całego systemu rozciąga się od Ameryki aż po Azję Wschodnią.

Oprócz wspomnianych satelitów program SATCOMB obejmuje bezpieczną naziemną sieć łączności oraz system sterowania. Centra dowodzenia, pojazdy, samoloty i okręty stacjonujące na całym świecie są bezpośrednio połączone z bazowymi sieciami łączności, umożliwiając przesyłanie głosu i wideo oraz dostęp do baz danych i usług IP.

Airbus Defence and Space jest odpowiedzialny za zaprojektowanie, integrację i dostawę w pełni operacyjnego systemu SATCOMBw. Firma dostarczyła również ponad 500 terminali naziemnych o różnych średnicach anten, od 1,2 m do 4,6 m, w tym terminali morskich.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space
Photo: Airbus Defence and Space

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat