Airbus Defence and Space połączy okręty francuskiej marynarki wojennej z systemem komunikacji satelitarnej Comcept

Airbus Defence and Space

Francuska agencja ds. zakupów uzbrojenia DGA przyznała firmom Airbus Defence and Space i Actia Telecom kontrakt na wyposażenie w łączność z systemem szerokopasmowej komunikacji satelitarnej Comcept 17 okrętów francuskiej marynarki wojennej.

Comcept to sieć szerokopasmowej komunikacji satelitarnej oparta w całości na technologii IP („All IP”), która osiągnęła wstępną gotowość operacyjną w siłach zbrojnych Francji w roku 2015. System ten jest odpowiedzią na wzrost ilości wymiany danych pomiędzy francuskimi systemami wojskowymi i sieciami informatycznymi, i uzupełniają system satelitarny Syracuse dzięki zwiększeniu przepustowości transmisji satelitarnej w paśmie Ka, w szczególności francusko-włoskiego satelity wojskowego Athena-Fidus, a także dzięki przepustowości pasm Ku i C.

Pierwszych siedemnaście okrętów zostanie wyposażonych w nowe terminale komunikacji satelitarnej przystosowane do potrzeb marynarki wojennej. Kontrakt obejmuje również instalację teleportów, czyli stacji nadawczo-odbiorczych, zarówno na terenie Francji, jak i jej terytoriów zamorskich, co umożliwi łączność z sieciami naziemnymi francuskiego ministerstwa obrony. Instalacja systemu Comcept na okrętach pozwoli zaspokoić wszystkie potrzeby związane z szerokopasmową komunikacją satelitarną w obrębie globalnego, ujednoliconego systemu. Początkowo system był wykorzystywany przez wojska lądowe i powietrzne, a teraz również marynarka wojenna Francji zyska do niego dostęp.

Francuskie siły zbrojne miały już okazję wypróbować Comcept w 2015 roku podczas jego pierwszego wdrożenia. W roku 2016 planowane jest przyspieszenie wdrożenia naziemnych stacji użytkownika.

Sercem sieci Comcept są dwa rezerwowe centra kontroli misji zarządzające siecią i teleportami zapewniającymi transfer danych pomiędzy satelitami i naziemnymi sieciami ministerstwa obrony. Francuskie siły zbrojne wyposażone są w stałe i przenośne stacje różnych rozmiarów (od 70-centymetrowych urządzeń mieszczących się w walizce do 2,4-metrowych stacji umieszczonych w kontenerach) zaprojektowane przez firmy Actia Telecom i Airbus Defence and Space. Dotychczas dostarczono już ponad 200 stacji.

Pod koniec 2012 roku agencja DGA powierzyła firmom Airbus Defence and Space i Actia Telecom opracowanie sieci Comcept na podstawie 17-letniej umowy. Jako główny wykonawca, firma Airbus Defence and Space jest odpowiedzialna za prace inżynieryjne na poziomie systemu oraz zapewnienie podstawowych urządzeń sieciowych, a także wsparcie techniczne w okresie eksploatacji systemu. Actia Telecom, średniej wielkości firma z siedzibą w Bretanii, specjalizująca się w komunikacji satelitarnej i będąca dostawcą dla francuskiego ministerstwa obrony, odpowiada za prace inżynieryjne i integrację naziemnych stacji użytkownika oraz wsparcie techniczne w okresie ich eksploatacji.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space