Lufthansa: 5 damskich załóg na trasie do Nowego Jorku

20160308_Pilotinnen_Foto

8 marca pięć rejsów Lufthansa Group z załogami złożonymi z 63 kobiet i jednego mężczyzny wystartowało z Frankfurtu, Monachium, Genewy, Wiednia i Brukseli do Nowego Jorku. Rejsy Lufthansy, SWISS oraz Brussels Airlines obsłużyły całkowicie kobiece załogi, natomiast jednym członkiem załogi rejsu Austrian Airlines o numerze OS087 był mężczyzna. Chociaż Austrian Airlines zatrudniają kobiety w roli kapitanów, obecnie żadna nie lata na Boeingach 767 przeznaczonych na trasy do Nowego Jorku.

„Mamy nadzieję, że w przyszłości więcej młodych kobiet będzie zainteresowanych karierą, która do tej pory była uważana za domenę mężczyzn.” – powiedziała dr Bettina Volkens, Członek Zarządu, Dyrektor ds. Personalnych i Prawnych w Deutsche Lufthansa AG.

Mimo, że na stanowiskach pilotów dominują mężczyźni, kobiety w kokpicie nie są już zaskoczeniem. W Lufthansie kobiety za sterami pojawiają się juz od 1988 roku. W 2010 roku w sektorze cargo Lufthansy po raz pierwszy zadebiutowała załoga składająca się z samych kobiet. Obecnie około 6% pilotów w Lufthansa Group to kobiety, a liczba ta w ostatnich latach systematycznie wzrasta. Aby podkreślić ten wzrost, Lufthansa wprowadziła termin „capitaine“, tłumaczony jako „kobieta pilot“ zatwierdzony przez Towarzystwo Języka Niemieckiego. Pośród załóg pokładowych około 80% pracowników stanowią kobiety.

Celem Lufthansa Group jest również zwiększenie udziału kobiet na stanowiskach kierowniczych.

„Udało nam się osiągnąć zauważalne rezultaty poprzez podjęcie konkretnych działań, takich jak wprowadzenie przejrzystego procesu ogłaszania rekrutacji oraz realizacji kryteriów różnorodności w procedurach przyjmowania do pracy.“ – podkreśla Volkens.

Wraz z innymi dużymi niemieckimi firmami, w 2011 roku Lufthansa dobrowolnie wprowadziła docelowy procentowy wzrost proporcji kobiet na stanowiskach kierowniczych. Do 2020 roku poziom ten powinien wzrosnąć o 30% w porównaniu do roku 2010.

Rejsy Lufthansy wystartowały z Frankfurtu i Monachium

O 10:50 Boeing 747-8 z numerem rejsu LH400 wyruszył z Frankfurtu z 16 członkiniami załogi pokładowej oraz 3 pilotami płci męskiej. 55 minut później Airbus A330-300 z numerem rejsu LH410 wystartował z Monachium z dwiema kobietami w kokpicie i 11 wśród załogi pokładowej. Pięć rejsów Lufthansy, SWISS, Austrian Airlines oraz Brussels Airlines wylądowało bądź wyląduje w Porcie lotniczym Nowy Jork-JFK między 1:20PM a 3:50PM czasu lokalnego.

Źródło / Autor: Lufthansa
Zdjęcie: Lufthansa