33. BLTr: Ruszyła kolejna rotacja Aviation Detachment

img_5664

Na lotnisku 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu rozpoczyna się pobyt załóg i samolotów C-130 Hercules rotacyjnego pododdziału Sił Powietrznych USA.

Przez niemal miesiąc – od 29 lutego do 25 marca – cztery samoloty C-130 Hercules z 86 Airlift Wing z Ramstein i 934 Airlift Wing z Minneapolis wykonywać będą razem z polskimi załogami C-130 różnego rodzaju zadania. W szczegółowo zaplanowanym programie szkolenia znalazły się loty na zrzuty półtonowych zasobników CDS, desantowanie żołnierzy 6. Brygady Powietrznodesantowej, operowanie transportowców z nieutwardzonej płaszczyzny (pasa trawiastego), loty w szykach i loty z wykorzystaniem gogli noktowizyjnych. Lotnicy transportowi współpracować będą również z 1 i 2 Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego. Współpraca będzie polegała na osłonie Herkulesów przez myśliwce jak i na unikaniu ich ataków. Elementem szkolenia będą również zaplanowane na 17 marca lotnicze zawody sportowe. Wszystkie załogi będą miały możliwość porównania swoich umiejętności i wyszkolenia poprzez udział w konkurencji precyzyjnego zrzutu ładunku w określony punkt na ziemi oraz lądowania na ściśle ustalonym miejscu pasa startowego (namalowana poprzeczna linia).

Loty wykonywane będą w dwóch turach – dziennej i wieczornej. W powietrzu znajdować się będzie jednocześnie do 5 Herkulesów. Amerykański komponent lotniczy stanowi ok. 120 żołnierzy personelu latającego, naziemnego i zabezpieczającego, ale w trakcie pobytu w Powidzu będą się oni rotować i liczba faktycznie uczestniczących we wspólnym szkoleniu będzie nieco wyższa.

Źródło: DGRSZ
Autor:t kpt. Włodzimierz Baran
Zdjęcie: szer. Jakub Stypczyński