WSOSP: Podchorążowie szkolą się w górach

wsosp w gorach

Dzięki uprzejmości prorektora ds. wojskowych WSOSP płk. pil. dr. Marka Bylinki oraz komendanta Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo-Kondycyjnego w Zakopanem ppłk. mgr. Dariusza Jaraszka członkowie Akademickiego Klubu Górskiego „HUSAR”, którego inicjatorem jest st. szer. pchor. Marcin Helak, w dniach 15-21 lutego br., uczestniczyli w zimowym kursie wspinaczki wysokogórskiej.

W ciągu kilku dni pod okiem wykwalifikowanego instruktora i ratownika TOPR plut. Pawła Jankowskiego podchorążowie przyswoili wiedzę i umiejętności obejmujące: warunki bezpieczeństwa poruszania się w górach wysokich, zagrożenia oraz najczęstsze błędy popełniane podczas uprawiania zimowej turystyki górskiej, techniki linowe wykorzystywane na ściance wspinaczkowej: zjazdy, podchodzenie, przepinki, wyciąganie i wspinanie na wędkę, lawiny i ratownictwo lawinowe podparte analizą wypadku lawinowego z udziałem dwójki turystów, który miał miejsce 1 lutego 2016 r. w rejonie Wołowca, zastosowanie sprzętu górskiego niezbędnego podczas uprawiania zimowej turystyki górskiej oraz poruszanie się po lodospadach.

Część praktyczna zajęć, przeplatana wykładami, odbywała się na ściance wspinaczkowej WOSzK, w Centrum Lawinowym na Kalatówkach, gdzie uczestnicy szkolenia poznali zastosowanie lawinowego ABC i nauczyli się przeszukiwać lawinisko za pomocą detektora i sondy. Tam też odbywały się ćwiczenia z poruszania się w rakach i z czekanem, budowania improwizowanych stanowisk asekuracyjnych w śniegu oraz poruszania się po linach poręczowych zimą w terenie wysokogórskim. Członkowie „Husara” mieli również możliwość budowania jam śnieżnych, jako jednego ze sposobów przetrwania nocy w górach oraz uprawiania wspinaczki mikstowej na jednym z tatrzańskich lodospadów.
W ramach szkolenia podchorążowie zwiedzili również niedawno otwarte Centrum Górskie Korona Ziemi, którego „misją jest przedstawienie zagadnień z dziedziny geografii, geologii, turystyki oraz eksploracji górskiej z naciskiem na historyczne dokonania Polaków w górach wysokich” oraz poznać siedzibę Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, gdzie na co dzień stacjonuje śmigłowiec
W-3 Sokół. Tam też przybliżono specyfikę pracy ratowników, wyposażenie śmigłowca oraz wiele ciekawostek na temat akcji ratunkowych, w których był wykorzystywany.
Członkowie Akademickiego Klubu Górskiego „Husar” podczas pobytu w Zakopanem mogli korzystać z infrastruktury ośrodka: siłowni, sali gimnastycznej czy basenu podnosząc tym samym swoją sprawność fizyczną. Nie obyło się również bez białego szaleństwa na tatrzańskich stokach.
Ten tydzień dla uczestników szkolenia był niezwykle intensywny, ale i efektywny. Takie szkolenia jak te będą priorytetowe podczas realizowania statutowej działalności klubu, gdyż podnoszą kwalifikacje członków, co owocować będzie podczas późniejszych ambitniejszych projektów „Husara”.

Źródło: WSOSP
Autor: Wiesław Świerkowski
Zdjęcie: WSOSP