DGRSZ: „Kochałem armię – była moją pasją”

dsc_2440-kopia

Tymi słowami pożegnał się ze służbą wojskową płk Adam Trzeciak szef Oddziału Lotnictwa Śmigłowcowego w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, wcześniej między innymi dowódca 49 Pułku Śmigłowców Bojowych w Pruszczu Gdańskim, pilot śmigłowcowy, pasjonat lotnictwa, miłośnik wojska, zaufany przyjaciel.

Pułkownika Trzeciaka pożegnał dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych gen. broni dr. Mirosław Różański, który w samych superlatywach wypowiadał się o kończącym kilkudziesięcioletnią służbę wojskową oficerze.

Sylwetkę i drogę służbową oficera przedstawił Inspektor Sił Powietrznych gen. bryg. pilot Tomasz Drewniak.

Swoją karierę wojskową pułkownik pilot Adam Trzeciak rozpoczął wstępując do Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, którą ukończył w 1980 roku. Zawodową służbę rozpoczął od objęcia stanowiska starszego pilota w strukturach 49 Pułku Lotnictwa Wojsk Lotniczych w Pruszczu Gdańskim (1981-1984). Kolejnymi etapami rozwoju kariery wojskowej było zajmowanie stanowisk: dowódcy klucza i dowódcy eskadry w strukturach 49 Pułku Śmigłowców Bojowych (1984-1991).

Następnie swoje żołnierskie doświadczenie zdobywał i wzbogacał pełniąc obowiązki starszego oficera oraz specjalisty Zarządu X Szkolenia Bojowego oraz Wojskowego w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego (1994-1998). Był też wyznaczony na stanowisko starszego specjalisty w Dowództwie Wojsk Lądowych w Warszawie (1998-2007). W latach 2007-2011 dowodził 49 Pułkiem Śmigłowców Bojowych. W tym czasie służył również (2009) jako dowódca Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej w PKW Afganistan. Po przeformowaniu 49 pśb w 49 Bazę Lotniczą został wyznaczony na stanowisko szefa Oddziału Lotnictwa Śmigłowcowego w Dowództwie Wojsk Lądowych w Warszawie, a obecnie funkcję tą pełni w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Swoją wiedzę poszerzał na studiach dyplomowych i podyplomowych w Akademii Obrony Narodowej oraz na specjalistycznych kursach w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie i Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Za wzorowy przebieg służby był wielokrotnie wyróżniany m. in.: Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę czy też Kordzikiem Honorowym SZ RP z Orłem Sił Powietrznych.

Płk pilot Adam Trzeciak w powietrzu spędził ponad 2465 godzin, w tym na śmigłowcu Mi-2 2320 godz., na Mi-24 20 godz. oraz na W-3 34 godz.

Pułkownik Trzeciak po raz ostatni zasiadł za sterami śmigłowca 11 lutego br. podczas lotu pożegnalnego w 49 Bazie Lotniczej w Pruszczu Gdańskim.

Źródło: DGRSZ
Tekst: ppłk Marek Pietrzak
Zdjęcie: DGRSZ