Airbus Defence and Space zawiera nowe partnerstwa w zakresie wojskowych usług komunikacji satelitarnej w regionie Azji i Pacyfiku

Skynet

CopaSAT nowym partnerem Airbus Defence and Space w zakresie dystrybucji usług komunikacji satelitarnej Skynet 5 w regionie Azji i Pacyfiku

Airbus Defence and Space zawiera porozumienia z lokalnymi dostawcami usług, aby świadczyć niezawodne usługi wojskowej komunikacji satelitarnej w regionie Azji i Pacyfiku. Firma niedawno przesunęła satelitę Skynet 5A z pozycji 6°E do 95°E, aby zapewnić globalną łączność w pasmach X i UHF w tym regionie.

Airbus Defence and Space podpisał umowę z firmą CopaSAT, która zostanie nowym dystrybutorem usług Skynet, korzystając głównie z przesuniętego satelity Skynet 5A. CopaSAT zaoferuje łączność Skynet jako część sprawdzonego i niezawodnego portfela usług swoim klientom ze Stanów Zjednoczonych. Są to innowacyjne usługi sieciowe, które łączą przystępną cenę, użyteczność operacyjną oraz skalowalność niezbędną w złożonych scenariuszach międzynarodowych misji bezpieczeństwa i operacji humanitarnych.

W zeszłym roku Airbus Defence and Space wspólnie z firmą CopaSAT i jej dostawcą terminali Tampa Microwave przeprowadził serię pomyślnych prób łączności sieciowej z wykorzystaniem satelity Skynet 5A działającego w paśmie X. Zespoły CopaSAT, korzystając z infrastruktury portów telekomunikacyjnych CopaSAT oraz terminali Tampa Microwave przeznaczonych do transportu w plecaku lub drogą lotniczą, a także różnych innych niewielkich terminali, przeprowadziły kompleksowe testy, aby sprawdzić prawidłowe funkcjonowanie całej sieci oraz działanie satelity Skynet 5A na nowej pozycji orbitalnej.

Airbus Defence and Space przesunął satelitę Skynet 5A na pozycję 95°E nad regionem Azji i Pacyfiku we wrześniu 2015 r. Relokacja miała na celu rozszerzenie zasięgu i usług konstelacji Skynet od południka 178°W do 163°E, łącznie z regionem Oceanu Indyjskiego i zachodniego Pacyfiku. Sieć Skynet zapewnia teraz brytyjskim siłom zbrojnym szerszy zasięg podstawowych usług łączności wojskowej i zwiększa możliwości działania sił koalicyjnych w regionie.

Airbus Defence and Space jest właścicielem i operatorem konstelacji 8 satelitów Skynet działających w paśmie X oraz sieci naziemnej, która zapewnia łączność poza linią wzroku (BLOS) Ministerstwu Obrony Wielkiej Brytanii. Kontrakt zezwala też innym krajom członkowskim NATO i rządom państw sojuszniczych, takich jak członkowie koalicji wywiadowczej Five Eyes (oprócz Wielkiej Brytanii są to Stany Zjednoczone, Australia, Nowa Zelandia i Kanada) na używanie systemu Skynet w celu uzupełnienia istniejących usług. Airbus Defence and Space dzierżawi też transpondery zamontowane w satelicie Telesat Anik G1, które działają w paśmie X i obejmują zasięgiem obie Ameryki oraz część Pacyfiku, w tym Hawaje i Wyspę Wielkanocną.

Źródło / Autor: Airbus Defence and Space
Zdjęcie: Airbus Defence and Space