DGRSZ: Pożegnalny lot

tn_img_4668

Pułkownik pilot Adam Trzeciak po raz ostatni zasiadł za sterami wojskowego śmigłowca. Niezwykle doświadczony oficer kończy niedługo służbę wojskową.

11 lutego w 49 Bazie Lotniczej w Pruszczu Gdańskim miało miejsce pożegnanie pilota z lotnictwem wojskowym. Było to o tyle ważne wydarzenie, że za sterami śmigłowca Mi-2 o numerach bocznych 3226 w swojej macierzystej jednostce po raz ostatni zasiadł płk dypl. pil. Adam Trzeciak, jej były dowódca, aktualnie pełniący służbę w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych jako szef Oddziału Lotnictwa Śmigłowcowego.

Lot pożegnalny odbył się zgodnie z ceremoniałem lotniczym. Pułkownik Trzeciak na płytę lotniska przybył w towarzystwie inspektora Sił Powietrznych DG RSZ gen. bryg. Tomasza Drewniaka. Meldunek przełożonemu złożył dowódca 49 Bazy Lotniczej płk. dypl. pil. Piotr Saniuk. Następnie płk Trzeciak w asyście szefa szkolenia 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych ppłk pil. Krzysztofa Zwolińskiego udał się do śmigłowca, aby wykonać swój ostatni lot w Siłach Zbrojnych RP. W czasie lotu kończący karierę w lotnictwie wojskowym pilot drogą radiową podziękował służbom zabezpieczenia lotów za wieloletnią wzorową współpracę.

Po wylądowaniu i opuszczeniu śmigłowca nastąpiło symboliczne pożegnanie z nim poprzez położenie dłoni pilota na kadłubie śmigłowca. Następnie już na płycie lotniska podziękowania oraz życzenia zasłużonemu pilotowi złożył generał Drewniak oraz pułkownik Saniuk. Swoją obecność w tej podniosłej chwili zaznaczyli również młodzi piloci z Grupy Działań Lotniczych, którzy symbolicznym bukietem kwiatów podziękowali byłemu dowódcy za wiedzę i doświadczenie, które im przekazywał. Głos zabrał również kończący służbę pilot, który z niemałym wzruszeniem, w swoim przemówieniu podziękował wszystkim za lata wspólnej służby. Uroczystość zakończyło odegranie Marszu Lotników.

Swoją karierę wojskową pułkownik pilot Adam Trzeciak rozpoczął wstępując do Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, którą ukończył w 1980 roku. Zawodową służbę rozpoczął od objęcia stanowiska starszego pilota w strukturach 49 Pułku Lotnictwa Wojsk Lotniczych w Pruszczu Gdańskim (1981-1984). Kolejnymi etapami rozwoju kariery wojskowej było zajmowanie stanowisk: dowódcy klucza i dowódcy eskadry w strukturach 49 Pułku Śmigłowców Bojowych (1984-1991). Następnie swoje żołnierskie doświadczenie zdobywał i wzbogacał pełniąc obowiązki starszego oficera oraz specjalisty Zarządu X Szkolenia Bojowego oraz Wojskowego w Sztabie Generalnym Wojska Polskiego (1994-1998). Był też wyznaczony na stanowisko starszego specjalisty w Dowództwie Wojsk Lądowych w Warszawie (1998-2007). W latach 2007-2011 dowodził 49 Pułkiem Śmigłowców Bojowych. W tym czasie służył również (2009) jako dowódca Samodzielnej Grupy Powietrzno-Szturmowej w PKW Afganistan. Po przeformowaniu 49 pśb w 49 Bazę Lotniczą został wyznaczony na stanowisko szefa Oddziału Lotnictwa Śmigłowcowego w Dowództwie Wojsk Lądowych w Warszawie, a obecnie funkcję tą pełni w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Swoją wiedzę poszerzał na studiach dyplomowych i podyplomowych w Akademii Obrony Narodowej oraz na specjalistycznych kursach w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie i Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu.

Za wzorowy przebieg służby był wielokrotnie wyróżniany m. in.: Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny, Złotym Medalem za Długoletnią Służbę czy też Kordzikiem Honorowym SZ RP z Orłem Sił Powietrznych.

Płk pilot Adam Trzeciak w powietrzu spędził ponad 2465 godzin, w tym na śmigłowcu Mi-2 2320 godz., na Mi-24 20 godz. oraz na W-3 34 godz.

Źródło: mjr Rafał Myrcik
Autor: mjr Rafał Myrcik
Zdjęcie: mjr Rafał Myrcik