Thales Alenia Space z kontraktem na budowę satelitów Sentinel-3C i D w ramach programu Copernicus

Thales Alenia Space

Firma Thales Alenia Space podpisała kontrakt z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na budowę w ramach europejskiego programu Copernicus satelitów Sentinel – 3C i 3D, których zadaniem będzie monitorowanie środowiska oraz badanie zmian zachodzących w oceanach.

Thales Alenia Space podobnie jak we wcześniejszym przetargu na satelity Sentinel- 3A i 3B, jest ich głównym wykonawcą. Thales Alenia Space będzie odpowiedzialna za projekt, wykonanie i integrację satelitów. Satelity Sentinel – 3C i 3D są zgodne z europejską rakietą nośnikową Vega i każdy z nich będzie wyposażony w cztery podstawowe instrumenty teledetekcyjne:

Dwa optyczne instrumenty: jeden przeznaczony do pomiaru koloru oceanu OLCI, oraz drugi SLSTR przeznaczony do pomiaru poziomu i temperatury oceanów.
Dwa instrumenty radarowe: radarowy alimetr SRAL i radiometr mikrofalowy MWR, które są używane do wszechstronnych pomiarów powierzchni oceanów, ale również będą badały parametry i rozmiary mórz, lodowców i lądów.

Planowany start Satelitów Sentinel 3C i 3D to 2021 rok. Satelity te należą do europejskiego projektu monitorowania środowiska Copernicus, który jest koordynowany przez Komisję Europejską i nadzorowany przez Europejska Agencje Kosmiczną. Program Copernicus jest stworzony, aby zagwarantować Europie niezależność w zdobywaniu i gromadzeniu informacji o naszej planecie oraz aby wesprzeć europejską politykę środowiskową.

W momencie startu masa każdego z satelitów Sentinel-3C i 3D będzie wynosiła 1,2 tony. Satelity zostaną umieszczone na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO) na wysokości 815 kilometrów.

Głównym zadaniem misji Sentinel 3 jest globalna obserwacja ziemi i oceanów, poprzez mierzenie ich „kolorów”, temperatury i wysokości wód w oceanie. W program Europejskiej Agencji Kosmicznej wpisanych jest sześć grup satelitów, z których każdy wyposażony jest w odpowiednie narzędzia, odpowiadające specyfice ich misji. Satelity Sentinel 3 zapewnią ciągłość w gromadzeniu danych z obserwacji optycznych dostarczonych przez Envisat. Start Sentinel -3A zaplanowany jest w połowie lutego 2016 roku. Start ten będzie oznaczał rozpoczęcie służby operacyjnej. Sentinel 3B jest obecnie integrowany w zakładzie Thales Alenia Space w Cannes w południowej Francji. Jego start zaplanowany jest w połowie 2017 roku.

„Jesteśmy bardzo dumni ze zdobycia tego bardzo ważnego kontraktu, ponieważ potwierdza to wieloletnią wysoką pozycję Thales Alenia Space w konstrukcji satelitów obserwacyjnych Ziemi, jak i instrumentów. – powiedział Jean Loïc Galle, prezes Thales Alenia Space „Wybór naszej firmy przez Europejską Agencję Kosmiczną pokazuje również, że mamy możliwości konieczne, aby sprostać wyzwaniom technologicznym tego programu, jednocześnie przyczyniając się do ochrony środowiska w Europie, teraz i w przyszłości. „

Wraz z główną rolą w tym sektorze Francji, Thales Alenia Space ze znaczącym wsparciem francuskiej agencji kosmicznej (CNES), odgrywają kluczową rolę w programach obserwacji Ziemi, czego przykładem może być budowa satelitów meteorologicznych Meteosat. Również Thales Alenia Space była odpowiedzialna za utworzenie bardzo udanej serii satelitów Jason, z których trzeci wystartował 17 stycznia 2016 roku. Ponadto firma wykonała grupę Interferometrów IASI wykorzystywanych do monitoringu atmosferycznego.

Źródło / Autor: Thales Alenia Space