Kategorie
Statystyki lotnisk

Lotnisko Katowice: statystyki pasażerskie styczeń 2016 r.

Nowa droga startowa katowice

Zgodnie z prognozami Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego SA w pierwszym miesiącu 2016 roku pyrzowickie lotnisko odnotowało bardzo dobre wyniki obsłużonego ruchu pasażerskiego. W ruchu ogółem z siatki połączeń regularnych i czarterowych skorzystało 173 018 pasażerów, to o prawie 28 tysięcy więcej (+19,2%) w porównaniu z pierwszym miesiącem roku ubiegłego. Wzrost zanotowano w segmencie ruchu regularnego jak i czarterowego. W tym pierwszym obsłużono 147 510 osób, to o 27 tysięcy więcej (+22,6%) w porównaniu ze styczniem 2015 roku. W ruchu czarterowym, ze styczniowej oferty wakacji z wylotem i przylotem do pyrzowickiego lotniska skorzystało 23 605 osób, o prawie 900 więcej (+4%) niż w tym samym miesiącu roku ubiegłego.

Komentując styczniowe statystyki Katowice Airport Artur Tomasik Prezes Zarządu GTL SA powiedział: Po rekordowym 2015 roku, w którym to po raz pierwszy w historii lotniska obsłużyliśmy ponad 3 mln pasażerów w skali roku, bieżący rok zapowiada się jeszcze lepiej. Prognozujemy, że z siatki połączeń naszego lotniska skorzysta około 3,3 mln osób. Osiągnięcie takiego wyniku będzie możliwe m.in. dzięki letniej siatce połączeń obejmującej po raz pierwszy w historii lotniska ponad 100 tras regularnych i czarterowych. Nieustanny rozwój naszej oferty to efekt  wieloletniej, konsekwentnej współpracy z liniami lotniczymi jak i touroperatorami.

 

W tym roku linie lotnicze i touroperatorzy zaoferują z Katowice Airport szereg nowych kierunków regularnych i czarterowych. Wizz Air, największy przewoźnik bazowy w Katowice Airport, zapowiedział uruchomienie połączenia do Liverpoolu (pierwszy rejs 29 marca br., loty we wtorki, czwartki i soboty) oraz do Alghero na Sardynii (rejsy w każdą sobotę od 18 czerwca do 17 września br.). Z kolei Ryanair, największy przewoźnik lotniczy w Europie, od 2 maja do 24 października br., w każdy poniedziałek, będzie latał z pyrzowickiego lotniska na grecką wyspę Korfu. Ponadto w okresie od czerwca do października 2016 r. grecka linia lotnicza Ellinair uruchomi rejsy w formule czarter-mix z Katowice Airport do Salonik (we wtorki) i Heraklionu (w czwartki).

Nowe kierunki dostępne będą także w segmencie ruchu czarterowego, gdzie  Katowice Airport jest liderem wśród polskich portów regionalnych. Ważną nowością z perspektywy rozwoju oferty rynku czarterowego w Pyrzowicach jest Dominikana oferowana przez biuro podróży TUI.  Będzie to pierwsze na polskim rynku, bezpośrednie, dalekodystansowe połączenie czarterowe z portu regionalnego.

Trasa z Katowice Airport do Punta Cany na Dominikanie zostanie zainaugurowana w  czwartek 7 lipca 2016 roku. Połączenie realizowane będzie raz w tygodniu, do końca października, szerokokadłubowym Boeingiem 767-300 TUIFly. Samolot może wziąć na pokład, w trzech klasach, w sumie 285 pasażerów. Ponadto w segmencie ruchu czarterowego w sezonie lato 2016 pojawią się takie nowe kierunki jak Cagliari (BP Itaka), Almeria (Rainbow), Evia (Grecos) i Lesbos (Grecos).

W maju 2016 roku w Katowice Airport do użytku oddany zostanie nowy terminal cargo wraz z infrastrukturą towarzyszącą, zakończony zostanie także generalny remont terminalu pasażerskiego A. Ponadto trwać będzie inwestycja związana z przekształceniem starej drogi  startowej w drogę kołowania oraz dostosowanie pola manewrowego lotniska do II kategorii operacji lotniczych. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej rozpocznie budowę nowej wieży kontroli ruchu lotniczego, a spółka Chopin Airport Development na podstawie umowy franczyzowej z Marriott International rozpocznie budowę  hotelu pod marką Moxy.

Źródło / Autor: Lotnisko Katowice

Zdjęcie: Lotnisko Katowice

Autor: Redakcja Świat

Redakcja Świat